Odcień elewacji – jak dobrać należyty?

W zależności od koloru elewacji budynek może sprawiać wrażenie lekkiej albo masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w środowisko bądź z nim kontrastować. Elewacja bowiem nie jedynie chroni zewnętrzne mury domu przed szkodliwym działaniem czynników pogodowych, lecz również jest jego ozdobą.
A na wygląd elewacji oddziaływa między innymi odcień. Stąd jego wybór powinien być dokładnie przemyślany oraz stosowany z ostrożnością jak też wyczuciem.
elewacja
Admin: Shutterstock
Podpatrzone na: Shutterstock
Podejmując decyzję o kolorze elewacji, nie należy zapominać, że powinna ona dodawać budynkowi piękności a równocześnie nie zakłócać jego relacji z otaczającą go naturą. Nie powinna przeto wybijać się z otoczenia, tylko uwydatniać związek z nim. Elewacja w wyrazistych oranżach, fioletach lub czerwieniach stanie się obcym elementem w krajobrazie, wdrażając do niego niemiłą dla oczu dysharmonię. Podobne odcienie zawsze bowiem rażą w złączeniu ze stonowanymi zieleniami, szarościami, beżami, występującymi w przyrodzie - tradycyjne cegły klinkierowe

Ważne jest również zharmonizowanie kolorystyki elewacji domku z kolorem innych, dostrzegalnych z zewnątrz jego fragmentów – pokryciem dachu, stolarką drzwiowej, cokołami, parapetami etc. Przy czym odpowiedni efekt estetyczny możemy uzyskać zarówno dobierając kolory wszystkich tych fragmentów a także detali z tej samej gamy kolorów, różnicując wyłącznie ich odcienie, jak też dobierając je na zasadzie przeciwieństwa. Stosowanie zestawień kontrastowych wymaga jednakże doświadczonego oka a także znajomości reguł zestawiania kolorów. Aby nie popełnić błędu, dobór kontrastowych kolorów lepiej więc powierzyć architektowi, który ma wiedzę jak też praktykę w tworzeniu zestawień kolorystycznych.


Sprawdź też

Wytworność i styl, to znaczy szkło w nowoczesnej aranżacji wnętrz

szklane ściany
Admin: college.library
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Szkło jest coraz częściej stosowane do aranżacji wnętrz, szczególnie w pomieszczeniach nowomodnych, urządzonych z gustem i głęboką elegancją. Szkło w aranżacji wnętrz zdoła przyjmować różnorodne postacie, dzięki niezwykle rozwiniętym technologiom wolno dopasować je do każdego wnętrza i nadać szklanej tafli dowolny zarys.

Z pomocą koloru elewacji możesz również optycznie poprawiać niekorzystne proporcje obiektu. Na przykład, sylwetka niskiego oraz rozległego domu z wertykalnymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawała się smuklejsza, a duży oraz wąski pomalowany w poziome pasy – niższy.Zarówno linie pionowe, jak też horyzontalne, trzeba jednakże stosować ostrożnie, by przesadnie nie „wyciągnąć” domku górę albo za bardzo go „poszerzyć”. Wdzięcznym surowcem który możemy także wykorzystać może być cegła ceramiczna pełna - .
2020-06-23 07:58
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.