Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne stosowane we współczesnym budownictwie czyli plusy i minusy inteligentnych domów

Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne śmiało wkraczają do naszych mieszkań oraz domów. Coraz mocniejsze i wydajniejsze systemy sterowania w rękach projektantów będą się zmieniać w zaawansowane systemy sterujące domową instalacją. Rozwiązania tego typu już pewien czas temu zyskały miano inteligentnych domów, obecnie są one coraz częściej stosowane przez wielu ludzi budujących swój własny dom.


W największym skrócie inteligentne domy (inteligentny dom - dowiedz się więcej) to zestaw czujników i elementów wykonawczych, które wykonują pewne działania w oparciu o zaprojektowane algorytmy. Do sterowania wykorzystywane są wydajne układy oparte o mikroprocesory, przez co są praktycznie nieograniczone możliwości na ich przeróbki, modyfikacje i programowanie. Generalnie układy w inteligentnych domach pełnią dwa ważne zadania, czyli sterowanie i bezpieczeństwo. W oparciu o szereg zamontowanych sensorów, czujników oraz odpowiednich algorytmów układ sterowania może włączać i wyłączać poszczególne części instalacji, a oprócz tego informować właściciela o tym, co się dzieje w domu.

Budując inteligentny dom należy w pierwszej kolejności ustalić zakres, w jakim system sterowania będzie sterować elementami wyposażenia.
inteligentny dom
Admin: Jaga
Do układu sterującego da się przyłączyć tak naprawdę wszystkie instalacje które się znajdują w domu, lecz chcąc je zintegrować z całym systemem trzeba wybrać odpowiednie urządzenia, które to umożliwią. Oczywiście podstawą jest sterowanie układem oświetlenia, tu doskonale sprawdzają się czujniki obecności, które samodzielnie załączają światło po wykryciu idącej osoby. Następnym elementem, jaki coraz częściej staje się częścią inteligentnych domów, jest ogrzewanie (iq-building.com.pl/inteligentne-ogrzewanie-czy-warto/), dzięki temu można w dowolny sposób sterować temperaturą powietrza(zobacz montaż rekuperacji) nawet jeżeli nie będzie w środku żadnego domownika. Zapomnieć też nie można o kwestiach bezpieczeństwa - połączenie systemu alarmowego z instalacją sterującą budynkiem pozwala na spore poszerzenie jego funkcjonalności, włącznie z tym, że da się zdalnie sterować wszystkim przykładowo za pomocą telefonu komórkowego.
2023-09-01 07:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.