Z jakich elementów jest złożona typowa ulica, podstawowe zastosowanie barier drogowych i ogrodzeń obok ulic.

Większości osób ulica będzie się kojarzyć z jezdnią, po której poruszają się samochody i chodnikiem dla pieszych. Rzeczywiście są to dwa główne elementy drogowej infrastruktury, lecz oprócz tego są jeszcze inne, mniej widoczne ale równie ważne elementy. Niezwykle istotne zadanie spełnia przykładowo system odprowadzający wodę, który niekiedy sprawia również sporo problemów kierującym. Mowa tu będzie o słynnych studzienkach, z odpowiednim umieszczeniem których nasi specjaliści od dróg mają tak dużo problemów.

ogrodzenie
Admin: Heribert Pohl --- Thanks for more than 1.500.000 Views
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Mimo że tak naprawdę wydaje się to bardzo proste, to nikt nie wie dlaczego studzienki przeważnie będą umieszczone za nisko albo za wysoko, powodując jedynie problemy przy jeździe i czasami drogie naprawy samochodu. Lecz bez względu na umieszczenie studzienek cały układ pełni niezwykle istotne zadanie w czasie opadów, bo umożliwia odprowadzenie wody z powierzchni jezdni do rur kanalizacyjnych. Przez to nawet w czasie intensywnych deszczów na większości ulic jest możliwa w miarę bezpieczna jazda po asfalcie, a nie po kilku centymetrowej kałuży.

Następnym istotnym elementem wyposażenia ulic są bariery drogowe. Ich główną rolą jest oddzielenie chodnika od niebezpiecznej ulicy, ale także spotyka się je często na pasie który rozdziela dwie nitki jezdni. W pierwszym przypadku chodzi o to, żeby uniemożliwić pieszym poruszającym się po chodnikach na przypadkowe wejście na ulicę, z tego też powodu montuje się je na przykład na zakrętach czy w pobliżu szkół.

Bariera drogowa
Bariery rozdzielające pasy mają za zadanie w pierwszej kolejności uniemożliwienie niektórym kierowcom zawracania, co w przypadku na przykład autostrad czy ekspesówek byłoby dużym zagrożeniem. Bardzo często używanym elementem drogowym są także różnego rodzaju dźwiękoszczelne osłony oraz ogrodzenia pełne które oddzielają położone blisko budynki od ruchliwej ulicy. Przez ich zastosowanie użytkownicy i mieszkańcy terenów zlokalizowanych bezpośrednio przy drogach nie będą w tak dużym stopniu na hałasy, chociaż w praktyce całkowicie nie da się niestety ich pozbyć.
2018-08-29 16:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.