Hodowla chryzantem gałązkowych

Obecnie duże ilości kłopotów ze sprawami związanymi z niezadbanymi ogrodami może pomóc rozwiązać perfekcyjne wybranie roślin. Wybranie świetnych gatunków nie bywa jednak zwyczajowo rzeczą prostą. Aby trafnie wybrać, najbezpieczniej zapoznać się bliżej z samym zagadnieniem uprawy roślin ozdobnych. Z powodu coraz zimniejszych temperatur i nadchodzącego listopada wyśmienitym pomysłem jest zastanowienie się nad hodowlą tak przepięknych roślin, jak chryzantema gałązkowa.


Chryzantemy doniczkowe
By: Verity Cridland
Source: http://www.flickr.com
Chryzantema to upragniona, często hodowana roślina ozdobna o charakterystycznych kulistych kwiatach. Niespotykanie ceniona w Azji, pojawia się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też uważano, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu państwach azjatyckich ofiarowanie czerwonej lub złotej chryzantemy jest znakiem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce kwitnie najczęściej jesienią, od połowy sierpnia do października i należy do roślin średnio wymagających pod względem pielęgnacyjnym.

W trakcie rozważania nad wybraniem właściwych sadzonek chryzantem, należy wziąć pod uwagę różne gatunki chryzantem. Sporo zależy tutaj od personalnych pragnień,jak również od gustu klienta. Dobrze jednak zawsze wybierać to, co najlepsze dla ogrodu. Każdej osobie zależy, by jego ogród przedstawiał sobą klasę i autentyczny styl. Z takiej przyczyny potrzeba przyłożyć się intensywnie do jego świetnego wyglądu. Można zakupić na przykład gatunki odporne na mróz, np. Bold Sophia, chryzantema skandynawska, Ginger lub Jessica – są one dosyć wytrzymałe i bez trudu można je hodować jako rośliny wieloletnie. Aby je uprawiać, najbezpieczniej nabyć gotowe sadzonki chryzantem. Jest to z pewnością wyjście tańsze – ceny chryzantem nie są wtedy duże w porównaniu dla przykładu z kosztem zakupu wyrośniętego krzaka.

Chryzantemy
By: Toshiyuki IMAI
Source: http://www.flickr.com
Chryzantemy perfekcyjnie uprawianie odwdzięczają się przecudnym kolorem, zaś cięte długo zachowują piękno. Chryzantema gałązkowa może przybrać rozmaite barwy – od żółtej przez czerwień i szkarłat po białe, różowe i pomarańczowe. Podczas hodowli należy pamiętać, że są bardzo podatne na pasożyty, dlatego ich właściwe oświetlenie jest bardzo ważne po zimowaniu. W przypadku wystąpienia mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy spryskać odpowiednim środkiem owadobójczym i zrobić to jeszcze co najmniej dwa razy.

Wyrośnięta chryzantema najczęściej osiąga wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr. Ziemia powinna być spulchniona i mieć pH między 5,2 a 7,5. Współcześnie chryzantemy hoduje się nie tylko na 11 listopada, ale jako jeden z kwiatów ozdabiających ogród lub mieszkanie.
2017/08/18, 15:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.