Dom ekologiczny - informacje

Kto z nas nie śni o własnym domu? Ale posiadanie go nie jest wcale tak łatwą sprawą. Głównym i decydującym czynnikiem są powody finansowe. Kiedy jednak uda nam się już nagromadzić wystarczającą sumę na budowę czy kupno, także wybrać ten jeden jedyny oglądając różne projekty domów parterowych, to warto pomyśleć nad rozwiązaniami wspierającymi nam w trakcie już korzystania nie wyrzucać pieniędzy w błoto.

Inwestycję budowania domu musi poprzedzić dobrze wykonany projekt.

Ekonomiczny dom jest na pewno atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych najbardziej gospodarczych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego budynku jest postawiony przed dwoma laty przez rodzinę Koln dom w Północnej Nadrenii. Jego zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. Sposobem do uzyskania takiego wyniku jest połączenie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z wykorzystaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną wykorzystano połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. Połączenie to dało możliwość mieszkańcom domu gorącą wodę, a także centralne ogrzewanie oraz w upalne dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej panującej na dworze.

Niektórzy z nas decyduje się na kupno już wybudowanego domu. Aby nie nabywać „kota w worku” powstał dokument określający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w podczas roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, informuje nas o ilości energii wykorzystanej do ocieplania, biorąc pod uwagę nie tylko stan techniczny instalacji, ale również rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) i ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Posiadając w ręku taki dokument, należy skupić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość budynku.

Pozostając przy temacie oszczędności energii musimy pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja czyli system wentylacji (http://www.smartvent.pl/smartbox/) nawiewno – wywiewnej mający funkcję odzysku ciepła. Jego zadaniem jest podejmowanie zimnego powietrza z zewnątrz i ogrzewanie go ciepłem powietrza usuwanego z pomieszczenia. Budowa rekuperatora nie umożliwia na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. wykorzystanie tego rodzaju systemu w domu to kompromis pomiędzy oszczędnością energii, a prawidłową wentylacją budynku.

Jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to należy także wiedzieć jak ją właściwie spożytkować – na przykład na ogrzewanie. Jednym ze sposobów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Na pewno powinno być odpowiednio wykonane – w przeciwnym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą pożądanego efektu. Najlepiej pracę zlecić fachowemu instalatorowi. Wzięcie sprawy w własne dłonie może tylko dodać problemów oraz narazić nas na duże koszta. Bazą tego rodzaju ogrzewania jest odpowiednie ułożenie rur wielowarstwowych. Ich położenie pomiędzy sobą nie może być zbyt duża (100-300mm), ponieważ wtedy w domu zapanuje chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W strefach okiennych należy zagęścić ilość rur, ponieważ panują tam podwyższone straty takie ogrzewanie należy szczegółowo zapoznać się z wszelkimi wytycznymi, gdyż prawidłowo wykonane zapewni nam domowe ciepło na wiele lat.

budowa tarasu
Admin: LIBET
Podpatrzone na: LIBET
Zabezpieczenie naszego domu przed utratą ciepła jest istotne, lecz nie najistotniejsze. O wiele bardziej ważne jest uchronienie go przed wizytą nieproszonych gości. Pierwszą przeszkodą na jaką powinien trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju możemy rozmawiać (system simplex i duplex), a także widzieć naszego gościa (videodomofon). Dzięki unifonu czyli części znajdującej się w domu, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także skontrolować czy zostały one zamknięte.

Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć ciut bezpieczni możemy się oddać znacznie przyjemniejszym rzeczom. Dekorowanie ścian sprawi nam dużo satysfakcji, a przy tym utworzy niepowtarzalny efekt. Z pewnością przydatny okaże się program do projektowania wnętrz tutaj więcej. Bardzo duży wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury pozwoli dopasować nam fototapetę odpowiednią do naszego mieszkania. Mamy także możliwość utworzenia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy spoglądać codziennie na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być również sfotografowana jakaś cudowna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę idealnie nada się datura. Jej olbrzymie kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał sposobność ją widzieć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. By móc całkowicie cieszyć się ich pięknem, należy poznać tajniki jej hodowli i naprawdę poświęcić na to odrobinę czasu. Trzeba też nie zapominać, że ta piękność jest śmiertelnie szkodliwa, dlatego musimy uważać na nasze pociechy i domowe zwierzątka. Kwiaty te z pewnością będą się odpowiednio komponować z zadbanym i równym trawnikiem. Aby jednak radował nasze oko, o trawnik należy właściwie zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które wykonuje się często. Nie należy także zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio zadbany, gęsty i równy może spełnić rolę placu zabaw dla naszych pociech. Mniej problematyczne, a równie ładne są róże, które chyba będą pasować do każdego ogrodu.

Aby mieć pewność, że nasze dzieci bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, trzeba mieć je na oku. Jeśli akurat nie nie chcemy być na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo interesującym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może przybierać dowolną formę i kształt. Altany wykonuje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku często mają funkcje domku letniskowego pod miastem na działce. Innym sposobem na trochę cienia są drzewa owocowe. Nie dość że dają owoce, to jeszcze schronienie przed promieniami słońca.

Gdy jednak aura nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z otoczeniem, godne polecenia może być drzewko bonsai. Warto jednak nabyć (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować śliczny, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy. tutaj więcej
Podpatrzone na: projektoskop.pl
Admin: S.S.
2018-10-06 07:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.