Jak stworzyć przytulną atmosferę w ogrodzie

Podmiejski dom to dla wielu największe marzenie o spokojnym życiu z dala od zgiełku miasta. Jednak, aby nasz dom dawał nam radość, dobrze zadbać też o teren dookoła. Mowa tu naturalnie o ogrodzie i aranżacji roślinnej, jednak tak samo ważne jest odpowiednie oświetlenie zewnętrzne ogrodu. Umiejętnie umieszczone lampy ogrodowe uwypuklają zalety nawet najmniejszego ogródka, a z większego ogrodu dobrze dobrane oświetlenie ogrodowe uczyni miejsce iście magiczne.
Dodatkowo wszystkie lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na elewacji budynku – są istotnym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Jak efektywnie dobrać oświetlenie ogrodowe? Na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie zewnętrzne naszego domu? Czy lampa halogenowa rzeczywiście zmniejszy prawdopodobieństwo włamania?

Rodzaje lamp zewnętrznych

Ogólnie oświetlenie zewnętrzne można podzielić na dwa typy lamp: lampy ogrodowe oraz lampy zewnętrzne dla domu. W ramach tych drugich możemy wyróżnić oświetlenie zewnętrzne, które ma służyć przede wszystkim celom dekoracyjnym, jak również lamy zewnętrzne funkcjonalne. Ozdobne lampy zewnętrzne mogą obejmować lampy najazdowe
ciekawy żyrandol
By: Wicker Paradise
Source: http://www.flickr.com
, umieszczone dookoła domu, aby w intrygujący sposób podświetlać zewnętrzne ściany pod kątem.
Tego typu oświetlenie punktowe do podkreślenia elewacji domu (ale tym razem rzucające światło od góry) możemy zaaranżować, wykorzystując lampy ogrodowe (na przykład kinkiety do ogrodu) albo lampy zewnętrzne, będące w okapie (oprawa schowana w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna z energooszczędną żarówką zamontowana w zagłębieniu w ścianie domu da też ładny efekt. Oświetlenie zewnętrzne wykorzystane w celach praktycznych zawiera lampy najazdowe zainstalowane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem w podjeździe, aby ułatwić parkowanie samochodu wieczorem.

Wyjątkowo ważnym elementem wchodzących w skład użytkowych lamp zewnętrznych są lampy halogenowe, często uzupełnione w czujniki ruchu, czyli włączające się wtedy, gdy ich światło jest najbardziej niezbędne. Lampa halogenowa na ścianie budynku ułatwia domownikom wejście do domu wieczorem i w nocy i zwiększa bezpieczeństwo, odpowiednio oświetlając okolice drzwi wejściowych oraz w razie potrzeby wejścia od ogrodu.

Lampy ogrodowe zaczarują ogród


Planując wygląd naszego ogrodu, na ogół skupiamy się najmocniej na kwiatach i krzewach, oświetlenie ogrodowe zostawiając na później. A szkoda, bo to pozbawia nas szansy na to, aby lampy ogrodowe stały się częścią aranżacji krajobrazu przy naszym domu. W wyniku tego, że zastosujemy odpowiednie oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas kusił swoją urodą również po zmierzchu i zapraszał do zjedzenia kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia przyjaciół na wykwintne wieczorne garden party. W takim wypadku altanka, w której centralnym punkcie wisi ogrodowa lampa wisząca, będzie idealna.
ogród z oczkiem wodnym
By: ThiloG
Source: http://www.flickr.com


Wyjątkowo interesującą opcją są też ogrodowe lampy podłogowe, czyli zabezpieczone przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi lampy stojące do ogrodu, które można w razie potrzeby przenieść w inną część trawnika. Wszystko zależy tu jednak od długości kabla zasilającego lampy. Ogrodowe oświetlenie dobrze więc zaaranżować wcześniej, aby uniknąć potrzeby ukrywania w trawie nieładnych kabli przedłużacza. Jeśli zaplanujemy oświetlenie do ogrodu już w momencie projektowania układu roślinności, pozwoli nam to schować przewody w ziemi, obok (jednak nie zbyt blisko) przewodów do zraszacza. Gwarantuje to interesujący wygląd i bezpieczeństwo, a lampy ogrodowe wyglądają jakby wyrastały z ziemi. Komponentem, który uświetnia oświetlenie ogrodu, będą również umieszczone na ścianach domu kinkiety zewnętrzne. Tego typu lampa lampa stanowi nie tylko interesujący dodatek dekoracyjny, lecz także środek zabezpieczający dom przed próbą włamania, o czym w następnym akapicie.

Światło jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

Wbrew pozorom, aby dobrze zadbać o bezpieczeństwo naszego domu, nie zawsze musimy mieć najlepszy alarm antywłamaniowy oraz ekipę interwencyjną, która stoi tuż za rogiem. Warto najpierw zainwestować w najprostszą, najtańszą, ale przy okazji bardzo skuteczną ochronę domu – dobrej jakości oświetlenie zewnętrzne.
żarówka ledowa
By: theilr
Source: http://www.flickr.com
Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa wydaje mocne światło i pozwala sąsiadom łatwo zauważyć, że ktoś spaceruje wokół naszego domu.

Oprócz tego światło halogenowe najwyższej klasy jest także odporne na urazy, w związku z tym potencjalny rabuś będzie się musiał sporo natrudzić, zanim niepostrzeżenie będzie mógł przejść przez ogrodzenie oraz drzwi do domu. Oprócz inwestycji w oświetlenie halogenowe dobrze w ogóle wyposażyć nasz dom w oświetlenie zewnętrzne. Współczesne instalacje elektryczne dają możliwość zautomatyzowania kierowania oprawami stanowiącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się co dzień o określonej porze. Zapalone lampy zewnętrzne dają wrażenie, że w domu ktoś jest i skutecznie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a przy okazji sprawiają, że dom wygląda naprawdę stylowo. W ten sposób oświetlenie zewnętrzne może przyczynić się do podniesienia wartości naszego domu zarówno ze względu na zwiększenie zabezpieczenia, jak i designu.
2017/08/18, 15:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.