Oczko wodne - zakładanie oczka wodnego

Oczko
Admin: cliff1066
Podpatrzone na: www.flickr.com
Jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodowych jest oczko wodne. Pomimo, iż jego założenie i utrzymanie w idealnej formie wymaga wielu wysiłków, jednak warto w niego zainwestować, ponieważ stanie się magicznym miejscem relaksu.

Zanim przystąpimy do wykonania, najpierw musimy zaplanować jego kształt i głębokość oraz miejsce, w którym będzie się znajdować. Jeżeli chcemy, aby nasz zbiornik wyglądał naturalnie, powinniśmy unikać nadawania mu prostych krawędzi oraz ostrych brzegów. Aby w oczku panowała równowaga biologiczna, powinno mieć nie mniej niż 2m kwadratowe i głębokość 1 m lub więcej. Najlepszym miejscem będzie takie, w którym słońce znajduje się przez kilka godzin dziennie. Powinniśmy pamiętać, aby w sąsiedztwie oczka nie znajdowały się drzewa, ponieważ spadające z nich igły i liście blokują dostęp tlenu. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczanie w pobliżu oczka kranu lub węża ogrodowego, znacznie ułatwia to bowiem uzupełnienie wody w razie potrzeby. Następnie przystępujemy do kopania. Do wykopania większego zbiornika lub przy ciężkim gliniastym podłożu musimy użyć niewielkiej koparki, do mniejszego, wystarczy szpadel. Nachylenie boków oczka powinno być stosunkowo łagodne, aby ścianki nie popękały w okresie zimowym pod naporem lodu. Nasze oczko powinno posiadać trzy strefy głębokości, na których mogą rosnąc rośliny wodne o różnych wymaganiach siedliskowych. Najlepiej umiejscowić je w specjalnych koszach ażurowych, aby móc swobodnie je przestawiać, rozmnażać lub przenosić zimą do zamkniętych pomieszczeń. Krawędzie sadzawki powinny być na tym samym poziomie, żeby woda (zobacz wycinanie wodą kraków) się z nich nie przelewała. Można to sprawdzić za pomocą przeźroczystej plastikowej rurki napełnionej wodą. Dla osób, które zakładają małe oczka wodne, wygodnym rozwiązaniem mogą być gotowe formy dostępne w sklepach budowlanych. Ich zaletą jest wytrzymałość i prostota montażu. Kolejnym sposobem na nasze oczko jest wypełnienie wnętrza specjalną folią z PCV, która daje dużą swobodę, ale nie jest prosta do rozłożenia. Powinna być ona gruba oraz bezpieczna dla roślin i rybek, ponadto odporna na promieniowanie słoneczne i na mróz. Przy zakładaniu folii nie napinamy jej ani nie wchodzimy na nią, ponieważ w późniejszym czasie mogła by być podatna na uszkodzenia. Po założeniu folii napełniamy nasz staw wodą czekając jak się ułoży. Po kilku godzinach odcinamy jej nadmiar pozostawiając jedynie konieczny margines, który zakrywamy kamieniami. W założonym oczku wodnym powinniśmy zachowywać równowagę biologiczną i systematycznie je oczyszczać z zanieczyszczeń i glonów, np. za pomocą stosowania preparatów antyglonowych. Niezbędnym elementem naszego zbiornika wodnego muszą być urządzenia filtrujące.


Sprawdź też

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do budynku jednorodzinnego?

złoża naturalne
Dobór stolarki drzwiowej i okiennej do domu jest jedną z najważniejszych decyzji.


Oddziałuje nie jedynie na estetykę budynku, lecz także jego energooszczędność, a co za tym idzie wielkość opłat za ogrzewanie.
Podpatrzone na: www.projektoskop.pl
Admin: e-ogrody.com
2023-03-19 07:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.