Jak wykonać elewację z klinkieru? O jakich regułach należy pamiętać, żeby wszystko było zrobione jak najlepiej?

Od tego jaka jest jakość prac murarskich zależy bardzo wiele, przede wszystkim trwałość jak i piękny, pozbawiony jasnych wykwitów, wygląd elewacji z klinkieru. Zrobienie elewacji nie jest na pewno łatwe, co ważne wymaga czasu, staranności, a z pewnością również sporej wiedzy i doświadczenia. Na szczęście rezultat końcowy jest tego warty, bo taka elewacja jest niesamowicie efektowna, elegancka i solidna.


elewacja
Podpatrzone na: pixabay.com
Elewacje klinkierowe powstają jeszcze zanim wykona się murowanie ( aby zobaczyć dostępne opcje). Na początek dobrze jest właściwie zabezpieczyć cegły na placu budowy? Czemu to tak istotne? Bo nie można pozwolić, żeby w klinkier wsiąkała woda od podłoża. Najlepiej w związku z tym postawić je na paletach. Należy również przykryć cegły od góry folią budowlaną, uchroni ona materiał przed zmoknięciem w czasie deszczowej pogody. Zaniechanie tego typu czynności może później dość negatywnie wpłynąć na związanie się zaprawy, a także może też doprowadzić do pojawiania się nieestetycznego białego nalotu na elewacji, to znaczy tak zwanych wykwitów. Palety z cegłami musimy rozładować powoli, by nie uszkodzić załadunku. Przed murowaniem należy też podjąć decyzję co do wiązania, czyli sposobie ułożenia cegieł w murze. Ma to wielki wpływ na ostateczny wygląd klinkerowanej powierzchni. Po wybraniu wiązania i dobrym przygotowaniu wszystkiego, można zacząć właściwe prace murarskie. Na tyle na ile jest to możliwe powinniśmy je wykonywać w suchsze, ciepłe dni, identycznie trzeba zachowywać się w przypadku nakładania tynku na zewnątrz.


Gabiony
Admin: Betafence
Podpatrzone na: Betafence
Murowanie elewacji trzeba zacząć od narożników. Trzeba je poukładać schodkowo na wysokości około pięciu warstw, dobrze poziomując cegły. Po wykonaniu dwóch narożników w tej samej płaszczyźnie możemy zacząć murowanie przestrzeni pomiędzy nimi. Najpierw należy dobrze umieścić pas uszczelniający. Następnie, murując na folii pierwszą warstwę cegieł, musimy co drugą albo trzecią fugę w pionie zostawić pustą, aby odbywała się tam wentylacja szczeliny powietrznej jak również reszty warstw ściany trójwarstwowej. Przy okazji warto wspomnieć, że dla tych, którzy wolą tego rodzaju elewacją dobrym pomysłem odnośnie ogrodzenia posesji, mogą być trwałe i solidne gabiony.
2019-10-16 14:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.