Na czym polega anodowanie? Jakie są rodzaje takiego procesu? O czym należy pamiętać?

Anodowanie jest powierzchniową obróbką metali, która polega na elektrolitycznym stworzeniu warstwy tlenku. Używa się najczęściej do aluminium oraz jego stopów, ale nie tylko, gdyż niekiedy i można wykorzystywać do tytanu, odmian stali czy stopów magnezu.
anodowanie
Admin: Urban Explorer Hamburg
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Anodowanie generalnie używa się w trzech obszarach. Jedynym z nich jest antykorozyjne i mechaniczne zabezpieczenie powierzchni metalu, następny obszar to cele zdobnicze, ponieważ anodowanie stopy aluminium gwarantują charakterystyczną fakturę, a jednocześnie przez dodawanie do elektrolITu barwiących substancji jesteśmy w stanie uzyskać na powierzchni trwałe powłoki kolorowe.

Bardzo fascynujący artykuł, prawda? Zobacz też pozostałe wpisy, ponieważ tam oryginalna strona www jest nie mniej zajmująca i pochłonie Cię w całości.

I ostatnie wykorzystanie to możliwość wytworzenia izolacyjnej warstwy na folii aluminiowej, którą w dalszej kolejności możemy stosować do produkcji kondensatorów.


Jest anodowanie różnorakiego typu, anodowanie typu I wytwarza warstwę tlenku, ma to miejsce przez kąpiel w roztworze chromowego kwasu jako elektrolitu. Kiedy jest to zalecane? Kiedy przedmiot o dość skomplikowanej powierzchni tworzy ryzyko uwięzienia elektrolitu. W czasie anodowania typu II warstwę tlenku tworzy się przez kąpiel w roztworze siarkowego kwasu, to najpopularniejszy sposób anodowania.


W anodowaniu typu III, podobnie jak w poprzednim przykładzie warstwa tlenku wytwarzana jest w roztworze siarki, jednakowoż ten kwas musi być bardziej stężony niż podczas anodowania typu II, temperaturę zaś powinniśmy utrzymywać w zakresie od -3 do 0 stopni Celsjusza.
Mając tego rodzaju podstawową wiedzę prościej wybrać typ anodowania do potrzeb. Dobrze o tym pamiętać, aby dobrać najlepszy sposób anodowania.
2023-06-19 16:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.