Co musisz wiedzieć o chryzantemach

Chryzantema to znana na całym świecie roślina ozdobna, odznaczająca się okazałymi kwiatostanami w formie ładnych kul bądź koszyków. Często są długowieczne i zachowują urok choćby długi czas po ich ucięciu.
Występująca naturalnie w rozmaitych regionach Azji, błyskawicznie zyskała na popularności nie
Łąka pełna kwiatów
Admin: Ruth Hartnup
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
tylko w Polsce, ale także całej Europie. Współcześnie da się odnaleźć wysoce dużo podgatunków chryzantem , pasujących do różnorodnych warunków pogodowych , a także okazji – przykładowo zimujące, późne, niewysokie , a także wysokie, o małych albo pełnych kwiatach. Chryzantemy w dwudziestym pierwszym wieku o wiele zyskują na popularności w Polsce – chociaż nadal przede wszystkim są znane jako kwiaty jesienne bądź zaprojektowane na 1-ego listopada, coraz częściej są sadzone dla ozdoby bez specjalnych okazji.

Z pewnością warto wiedzieć, że chryzantemy pełnią te same role w kulturze azjatyckiej, jak w Europie i Ameryce róże. Tak samo, jak w kręgach europejskich,
Pszczoła na kwiacie
Admin: Ruth Hartnup
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
czerwona barwa tego kwiatu jest uznawana za wyznanie miłości. Poza tym w kraju kwitnącej wiśni złota chryzantema stała się symbolem widniejącym na herbie cesarzy; w tradycyjnej chińskiej medycynie panowała opinia, że kwiatostany chryzantemy wrzucone do kąpieli zapewniają długowieczność.

Czasami publikowane w sieci dane są niemiarodajne, ale jeżeli intryguje Cię tego rodzaju problematyka, to kliknij i zdobądź wiarygodne info (http://www.zielonaprzestrzen.pl/) także na analogicznej witrynie.

Najprawdopodobniej wynika to ze znacznej wytrzymałości tych pięknych, unikatowych kwiatów – jako jedne z nielicznych mogą przeżyć lekki mróz bez utraty walorów estetycznych.

Sprawdź też

Najskuteczniejsze nawozy

przykładowe zdjęcie ogrodu
Admin: Wendy Cutler
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
W Polsce uprawa roślin ozdobnych a dużą skalę jest nieraz wymagająca pod względem pielęgnacji. Aby rośliny odpowiednio zadbane odwdzięczały się nieprzeciętnym kolorem, nieraz trzeba stosować odpowiedni nawóz, a także mieć baczenie na pasożyty. Obecnie wiele kwiatów hoduje się nie tylko na święta, ale jako ozdobę ogrodu lub mieszkania. Przykładowo popularna chryzantema to roślina przede wszystkim szklarniowa, ale są i gatunki, które można hodować w gruncie w ogródku.


Chryzantema
Admin: Maria Meehan
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Pod względem pielęgnacji chryzantemy klasyfikują się do kwiatów mało wymagających. Warto zasadzać je z sadzonek, ale możliwe są też inne sposoby – dla przykładu z korzeni. Można je posadzić zarówno w wiosnę, jak i w lato, ale w przypadku pewnych niezwykłych odmian – dla przykładu zimujących – lepiej dopasować ich specyfikę do pory sadzenia. Potrzebują one światła słonecznego i z tego powodu na pewno należy mieć je w szklarni; wymagają też dużej ilości wody , a także dobrze nawożonej gleby, niezbyt często mimo to padają ofiarą szkodników. Znakomicie za to znoszą niewysokie temperatury. W celu uzyskania ładnych i okazałych kwiatostanów trzeba trzy razy podczas roku wykonać tak zwane uszczykiwanie, czyli wyeliminowanie końców świeżych pędów. Z pewnością należy pamiętać, że przesadzanie nie powoduje trudności pielęgnacji chryzantem, o ile robi się je regularnie. http://chryzantemy.pl

Chryzantemy mogą występować w odmianach o rozmaitej wysokości , jak również w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Poza klasycznymi białymi albo jasnoróżowymi pojawiają się również wyraziście czerwone i pomarańczowe oraz intensywnie żółte. Podczas zimowania cudownym pomysłem jest zakrycie roślin gałęziami świerkowymi albo torfem, ale nigdy liśćmi z powodu znacznej podatności tych kwiatów na wilgoć.
2021-01-04 12:32
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.