Co musisz wiedzieć o chryzantemach

Chryzantema to znana na całym świecie roślina ozdobna, odznaczająca się okazałymi kwiatostanami w formie ładnych kul bądź koszyków. Często są długowieczne i zachowują urok choćby długi czas po ich ucięciu.
Występująca naturalnie w rozmaitych regionach Azji, błyskawicznie zyskała na popularności nie
Łąka pełna kwiatów
Admin: Ruth Hartnup
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
tylko w Polsce, ale także całej Europie. Współcześnie da się odnaleźć wysoce dużo podgatunków chryzantem , pasujących do różnorodnych warunków pogodowych , a także okazji – przykładowo zimujące, późne, niewysokie , a także wysokie, o małych albo pełnych kwiatach. Chryzantemy w dwudziestym pierwszym wieku o wiele zyskują na popularności w Polsce – chociaż nadal przede wszystkim są znane jako kwiaty jesienne bądź zaprojektowane na 1-ego listopada, coraz częściej są sadzone dla ozdoby bez specjalnych okazji.

Z pewnością warto wiedzieć, że chryzantemy pełnią te same role w kulturze azjatyckiej, jak w Europie i Ameryce róże. Tak samo, jak w kręgach europejskich,
Pszczoła na kwiacie
Admin: Ruth Hartnup
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
czerwona barwa tego kwiatu jest uznawana za wyznanie miłości. Poza tym w kraju kwitnącej wiśni złota chryzantema stała się symbolem widniejącym na herbie cesarzy; w tradycyjnej chińskiej medycynie panowała opinia, że kwiatostany chryzantemy wrzucone do kąpieli zapewniają długowieczność. Najprawdopodobniej wynika to ze znacznej wytrzymałości tych pięknych, unikatowych kwiatów – jako jedne z nielicznych mogą przeżyć lekki mróz bez utraty walorów estetycznych.

Sprawdź też

Najskuteczniejsze nawozy

przykładowe zdjęcie ogrodu
Admin: Wendy Cutler
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
W Polsce hodowla roślin ozdobnych a dużą skalę bywa czasami wymagająca pod względem włożonego wysiłku. Aby rośliny dobrze uprawianie odwdzięczały się jedynym w swoim rodzaju kolorem, często trzeba stosować dobry nawóz, a także uważać na pasożyty. Współcześnie mnóstwo roślin ozdobnych uprawia się nie tylko na święta, ale jako ozdobę ogrodu lub tarasu. Na przykład popularna chryzantema to roślina przede wszystkim doniczkowa, ale są i gatunki, które da się posadzić w gruncie w ogródku.


Chryzantema
Admin: Maria Meehan
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Pod względem pielęgnacji chryzantemy klasyfikują się do kwiatów mało wymagających. Warto zasadzać je z sadzonek, ale możliwe są też inne sposoby – dla przykładu z korzeni. Można je posadzić zarówno w wiosnę, jak i w lato, ale w przypadku pewnych niezwykłych odmian – dla przykładu zimujących – lepiej dopasować ich specyfikę do pory sadzenia. Potrzebują one światła słonecznego i z tego powodu na pewno należy mieć je w szklarni; wymagają też dużej ilości wody , a także dobrze nawożonej gleby, niezbyt często mimo to padają ofiarą szkodników. Znakomicie za to znoszą niewysokie temperatury. W celu uzyskania ładnych i okazałych kwiatostanów trzeba trzy razy podczas roku wykonać tak zwane uszczykiwanie, czyli wyeliminowanie końców świeżych pędów. Z pewnością należy pamiętać, że przesadzanie nie powoduje trudności pielęgnacji chryzantem, o ile robi się je regularnie. http://chryzantemy.pl

Chryzantemy mogą występować w odmianach o rozmaitej wysokości , jak również w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Poza klasycznymi białymi albo jasnoróżowymi pojawiają się również wyraziście czerwone i pomarańczowe oraz intensywnie żółte. Podczas zimowania cudownym pomysłem jest zakrycie roślin gałęziami świerkowymi albo torfem, ale nigdy liśćmi z powodu znacznej podatności tych kwiatów na wilgoć.
2018-06-22 03:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.