W jaki sposób uprawiać chryzantemy?

Chryzantema to niezapomniana, często hodowana roślina ozdobna o powalających okrągłych kwiatostanach. Jej płatki mogą mieć różne barwy – od złotej przez czerwień i purpurę po białe, różowe i żółte.
Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Bardzo uznana w Azji, znalazła się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też uważano, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu państwach azjatyckich ofiarowanie szkarłatnej lub żółtej chryzantemy jest znakiem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce kwitnie zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października.

Chryzantemy
Admin: http://www.flickr.com
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
W Polsce uprawa chryzantem jest średnio wymagająca pod względem pielęgnacyjnym. Chryzantemy średniokwiatowe perfekcyjnie wyhodowane odwdzięczają się niezapomnianym kolorem, zaś cięte długo zachowują trwałość. W tej chwili hoduje się ją nie tylko na Święto Zmarłych, ale jako rodzaj kwiatów zdobiących ogród lub taras. Chryzantema to roślina przede wszystkim doniczkowo-szklarniowa, ale są i odmiany, które można uprawiać w gruncie w ogródku.

Najbezpieczniej, by były posadzone w miejscu jasnym, ale niezbyt silnie nasłonecznionym. Aby je wyhodować, najlepiej zakupić gotowe wysokiej jakości sadzonki chryzantem. Należy je sadzić wiosną lub latem, obowiązkowo używając nawożonej gleby – można użyć zarówno naturalnego, jak również sztucznego. Konsystencja nawozu powinna być najbezpieczniej płynna.

Chryzantemy doniczkowe
Admin: Verity Cridland
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Gdy używamy nawozów sztucznych, potrzebne jest ich spowolnienie lub stopniowe rozłożenie, ponieważ nadmiar może spowolnić kwitnienie. Inną ważną czynnością jest tzw. uszczykiwanie, czyli ścięcie niezdrewniałych gałązek tak, by pozostało pod tym miejscem ok. 7 liści. Należy to zrobić trzy razy w ciągu hodowli roślin. Inne nieodzowne zabiegi pielęgnacyjne to ścięcie pędów o 2/3 podczas zimowania oraz staranne nawożenie, ponieważ kwiaty pobierają dużo składników mineralnych.

Podobał Ci się nasz artykuł? Więc gorąco zapraszamy (https://zielonaprzestrzen.pl/) do następnych naszych wątków, które będą o podobnej dziedzinie.

Gleba musi być spulchniona i mieć pH między 5,2 a 7,5.

Sprawdź też

Masz w planie kupić przepiękne chryzantemy letnie? Czeka na ciebie uprawa chryzantem z Praszki

białe chryzantemy
Admin: Costel Slincu
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Kwiaty są piękną ozdobą nie tylko w ogrodzie, lecz również na stole, gdy włożymy je w ładny wazon z wodą. Odpowiednio pielęgnowane będą cieszyć oczy przez długi czas, a do jednych z wyjątkowo popularnych zaliczają się chryzantemy letnie. Jeżeli masz w planie kupić wskazane chryzantemy, powinieneś odwiedzić uprawę tych kwiatów z Praszki. Dlaczego?


Podczas zimowania wspaniałym pomysłem jest przykrycie chryzantem gałęziami świerkowym lub torfem, ale w żadnym wypadku liśćmi z powodu podatności tych kwiatów na wilgoć. Można zakupić także gatunki mrozoodporne, np. złocień ogrodowy, odmianę Beatrice lub chryzantemę skandynawską – są one bardziej długowieczne i bez trudu można je uprawiać jako rośliny wieloletnie. Po przezimowaniu dobrze jest zanieść rośliny do ciepłego, znakomicie oświetlonego miejsca. Trzeba pamiętać, że chryzantemy są wysoce wrażliwe na mszyce i grzyby, dlatego ich mocne naświetlenie jest nad wyraz nieodzowne w tym okresie. W przypadku pojawienia się mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy opryskać odpowiednim środkiem owadobójczym i powtórzyć oprysk co najmniej dwa razy.

Chryzantema zwykle osiąga wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może urosnąć na nawet 1 metr (sklep
2023-06-29 07:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.