Uprawiamy ogród eko, czy używając środków chemicznych?

Każdy fanatyk przydomowego ogródka jak również działkowiec z nerwowo oczekuje na przyjście wiosny. Jesienią trzeba było wykonać szereg prac, aby od nowego roku móc cieszyć się tylko miłymi pracami. Czy tego właśnie należy się spodziewać po pracach ogrodniczych wiosną?


wschodząca roślina
Wiele z tego zależy od tego w jakim stanie pozostawiliśmy ogród i rośliny na zimę. W prawdzie większość naszego kraju dotąd nie była sparaliżowana na długi czas przez zwały śniegu oraz trzaskający mróz, lecz wiele roślin jest wrażliwych na skrajne skoki temperatur. Jeśli ich poprawnie nie osłoniliśmy przed mrozem i śniegiem mogły zamarznąć.

Ponadto, jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią, na wiosnę należy skrócić pędy krzewów owocowych – malin, porzeczek, agrestu i jeżyn. Na wiosnę także należy zaplanować miejsca na ukochane warzywa i sezonowe owoce. Na naszym niedużym kawałku ziemi możemy pozwolić sobie na uprawę ekologiczną, bez stosowania środków chwastobójczych i owadobójczych.

Inaczej jednak postępują przedsiębiorcy, którzy uprawiają rośliny na sprzedaż. Wraz ze wzrostem cen muszą oni skutecznie zadbać o właściwe zdrowie oraz jak największą ilość płodów. W danych GUS na 2010 rok, zgromadzonych w powszechnym spisie rolnym, wynika, że w rolnictwie i ogrodnictwie najwięcej używa się środków chwastobójczych, stosowało je aż 91,5 % ankietowanych. Natomiast środków o działaniu grzybobójczym ok. 60 % ankietowanych.
kompost
Oznacza to, że chwasty i szkodniki są jednym większych problemów z którymi muszą borykać się producenci żywności. Na przekór temu wiele gospodarstw rolnych i ogrodniczych odstępuje od stosowania chemii w uprawie roślin. Rosnącą popularnością cieszą się rośliny pochodzące z gospodarstw ekologicznych. Nie mogą one co prawda poszczycić wielkością, pięknem oraz ilością warzyw oraz owoców, ale z pewnością bezkonkurencyjna jest ich jakość zdrowotna. Zgodnie z rosnącym trendem ekologicznym zachęcamy więc do uprawiania a także kupowania takich produktów.

Zdarzają też sytuacje, które mogą nas zmusić do zastosowania chemii. W sklepach ogrodniczych, także internetowych, znajduje się multum środków chwastobójczych np. Starane i owadobójczych jak Promanal. Zanim jednak użyjemy ich w naszym ogródku warto poradzić się specjalisty.
2019-12-06 07:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.