Obiekt przyjazny naturze czyli dom energooszczędny- obecny trend czy norma przyszłości?

Od dłuższego czasu sporo debatujemy o ochronie środowiska i oszczędzaniu energii, a odzwierciedlenie tego trendu zaobserwować można w wielu różnych dziedzinach, do których możemy też zakwalifikować architekturę. Wielu z nas postanawia skusić się na tak zwane budownictwo ekologiczne, które za priorytet obrało sobie zwrócenie naszej uwagi na oryginalną konstrukcję, której główną intencją jak największe zminimalizowanie utraty ciepła, często wydobycie energii z alternatywnych źródeł, a wynikiem tego jest zredukowanie kosztów utrzymania domu.

dom jednorodzinny
Admin: Don Graham
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Jeśli my także zapragnęliśmy żyć w zgodzie z naturą, przy czym wziąć pod uwagę nasz domowy budżet zachęcamy by pokusić się o dom energooszczędny. Konstrukcja takich budynków spowodowana jest zasadami oszczędności energii i ograniczeniami strat ciepła. Podczas gdy na fasadach budynków od ogrzanej słońcem strony proponowane są duże przeszklenia, liczba i rozmiar otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej, ograniczone są do niezbędnego minimum, przez co zredukowana jest powierzchnia, przez którą może uchodzić ciepło z wnętrza.

dom pasywny
Admin: Schüco
Podpatrzone na: Schüco
Kiedy debatujemy o kosztach w budownictwie, mamy na myśli nie jedynie koszty materiałów i wybudowania domu. To także dalsze utrzymanie go, a więc sumy wydane na ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego rachunki za ogrzewanie są dużo niższe niż w przypadku domu ”niezielonego”.
Dom energooszczędny to również dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, oferująca nam stabilność ekonomiczną na resztę lat. Poza tym zdajmy sobie z tego sprawę, że ceny energii będą stale rosły, co w przypadku domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty utrzymania. budownictwo - oferta -

Nierzadko większą część budżetu przeznaczamy na utrzymanie naszego domostwa – oczywiście, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt postawienia takiego domu wcale nie musi być drogi – jest to suma budowy domu tradycyjnego. Z tej przyczyny planując budowę domu, coraz więcej osób wybiera projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne środowisku.
2018-06-22 14:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.