Lampy ogrodowe – funkcjonalne oświetlenie w ogródku

Praktycznie oświetlenie zewnętrzne domu tudzież oświetlenie ogrodowe możemy oprzeć na jednej lampie halogenowej nad wejściem do domu i kinkiecie zewnętrznym na tarasie. Tak skąpe zewnętrzne oświetlenie może jednak być mało praktyczne. Zatem jak dobierać lampy ogrodowe, aby odpowiednio spełniały swoje funkcje? Jak zaoszczędzić prąd gdy montujemy lampy zewnętrzne? Czy lampy do ogrodu mogą być także ozdobą?
Wybierając oświetlenie ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne trzeba po pierwsze rozważyć wielkość naszego ogrodu. Jeśli ogród jest spory, lampa wisząca na tarasie albo jeden kinkiet na ścianie domu to zdecydowanie zbyt mało. Nie chodzi jedynie o wieczorne spacery w delikatnym świetle ogrodowej lampy podłogowej, ale ochronę przed rabusiem, który planuje ukraść nasz telewizor. Słupki ogrodowe należy umieścić wzdłuż ścieżek w ogrodzie, ale warto też umieścić je bliżej ogrodzenia – mogą to być przykładowo lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu.
ciekawa lampa
Admin: Faruk Ateş
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Sensory ruchu to również świetny sposób na oszczędność energii, jeśli nie wyłączymy oświetlenia na tarasie przed zaśnięciem. Pozostałe bardzo pomysłowe wyjście to wyłączniki zmierzchowe lub systemy typu inteligentny budynek, gdzie okres świecenia poszczególnych lamp w ogrodzie i na zewnątrz domu można bardzo precyzyjnie zaprogramować – także w odniesieniu do wybranych opraw. Możemy wówczas sterować również natężeniem oświetlenia, a co najważniejsze „pozorować”, że znajdujemy się w domu nawet podczas wczasów. Dodatkowo dostęp do systemu otrzymujemy przez internet, można często poprawiać parametry, stwarzając wrażenie obecności kogoś w domu. Wtedy lampy ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne dodatkowo chronią naszą posesję.

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu umożliwia zestawienie praktycznej funkcjonalności lamp, oraz niecodziennego efektu dekoracyjnego. Możemy wybrać bardzo interesujące lampy stojące do ogrodu (np.: lampy donice lub lampy podnóżki) lub tzw. lampy podłogowe, które wszakże można postawić bezpośrednio na trawie. Należy tylko zapamiętać, żeby instalacja elektryczna przeznaczona do zasilania oświetlenia ogrodowego została schowana w ziemi. Rozrzucone na trawniku przewody to ani ładny widok, ani bezpieczny, zwłaszcza gdy w domu są kilkuletnie dzieci lub psy. Tak samo ciekawa, a bardziej wygodna z punktu widzenia komfortowego jedzenia kolacji jest elegancka lampa wisząca na taras, która oświetli ogrodowy stół jasnym, białym światłem. Z kolei słupki ogrodowe znakomicie posłużą do oświetlenia ścieżki do drzwi wejściowych oraz alejek w naszym ogródku.

Oświetlenie ogrodowe do kupienia w


Sprawdź też

Jak stworzyć przytulną atmosferę w ogrodzie

Lampy ogrodowe
Admin: garryknight
Podpatrzone na: http://www.flickr.com/photos/garryknight/2397442498/
Dom za miastem to dla wielu ukoronowanie marzeń o spokojnym życiu z dala od zgiełku miasta. Jednak, aby nasz dom dawał nam nas cieszył, warto zadbać również o jego otoczenie. Mowa tu oczywiście o ogrodzie i aranżacji roślinnej, ale równie ważne jest trafne oświetlenie zewnętrzne ogrodu. Umiejętnie umieszczone lampy ogrodowe podkreślą zalety nawet najmniejszego ogródka, a z okazałego ogrodu dobrze dopasowane oświetlenie ogrodowe sprawi że będzie on bajkowy.
2019-06-09 07:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.