Profil humanistyczny czy ścisły? Umiejętności ponad nauką

Temat braku odpowiednich kompetencji wśród przyszłych magistrów jest jednym z najczęściej podejmowanych problemów w ostatnim czasie. Na pierwszy ogień krytyki rzucani są w większości studenci kierunków humanistycznych, takich jak filozofia czy filologia. Zarzuca im się brak fachowości, banalne podejście do pracy, czasem nawet… bierność.


geodeci w pracy
Admin: Alissa Walker
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Rzeczywistość okazuje się bardziej skomplikowana niż stereotypowy podział na nieefektywne nauki humanistyczne i przyszłościowe kierunki dla studentów ścisłych i przyrodniczych. Wymieniony podział z kolejnymi latami zmian odchodzi do lamusa. Również magistrowie politechnik zderzają się coraz częściej z podobnym problemem co ich pobratymcy z humanistycznych uczelni – brakiem etatu w wyuczonym zawodzie. Same dyplomy, nawet z wynikiem najlepszym, nie wystarczają. Sukces w zawodzie – nie tylko uczącej się studenckiej braci – ma wielu ojców.

Nie wszyscy absolwenci politechnik ukończą uczelnię jako obeznani fachowcy, podbudowani przydatną teorią. Nie wszyscy z magistrów posiadają umiejętność nowatorskiego myślenia, otwartego na ryzykowną decyzję w chwili rynkowego niepowodzenia.

Zaintrygował Cię nasz wpis? Trzeba wejść w ten link i można zobaczyć ponadto (https://cdevelopment.pl/przygotowanie/) inne nasze posty. Myślimy, że również zyskają Twoją aprobatę.

Świeżych i kolejnych magistrów filozofów wyróżnia na ich tle zdolność do przyswojenia różnych dziedzin. Lepiej niż „ściśli” potrafią udoskonalać swoje umiejętności, których wymaga od nich pracodawca.

Ludzie z branży IT na czele z informatykami i technologami, czy kreatywne umysły po specjalistycznych kursach nie narzekają na brak ofert. Jakkolwiek komputerowcy i tzw. przebojowi przyszli kreatorzy mogą się rozwijać, tak rzesza absolwentów takich kierunków jak geodezja, metalurgia czy logistyka nie znajduje się w korzystnej sytuacji. Oczywiście biorąc pod uwagę, że nie są to elitarne ścieżki kształcenia, jak jeszcze kiedyś.

Jeżeli poszukujesz podobnych danych na omawiany wątek, to też rzuć okiem na więźba prefabrykowana analogiczne serwisy, które podnoszą tę kwestię.

Z kierunkowych opcji politechnik największych miast Polski korzystają dzisiaj setki tysięcy studentów zaocznych. Po obronie tytuł magistra uzyskują następne tysiące geodetów, budowlańców, logistyków, elektrotechników. Napędzają oni szkolnictwo zawodowe, ale przecież nie każdy z nich pójdzie do pracy w wymarzonym zawodzie, choćby na 1/2 etatu. Uznane fabryki, hale produkcyjne, a przede wszystkim prywatne firmy posiadają przeważnie sprawdzoną kadrę, która nieprędko dopuści studentów do pracy.
2020-12-22 09:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.