W jaki sposób wyglądają kształtowniki oraz gdzie się ich używa?

Kształtownik to jeden z rodzajów wyrobu hutniczego. To element konstrukcyjny, który posiada stały poprzeczny przekrój oraz dużą długość. Takie elementy najczęściej są wytwarzane ze stali walcowanej bądź z aluminium.


Można wśród nich wyróżnić kilka rodzajów.


mieszkanie - image
Admin: Raymond Zoller
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Sprawdź też

Rolety zewnętrzne - element wyposażenia domu, jaki ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

piękny ozdobny kominek
Admin: DaveBleasdale
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Budowa domu to przebieg ogromnie długofalowy, na jaki składa się sporo składników powiązanych z dokonaniem wszystkich zadań.


Najbardziej popularne kształtowniki w poprzecznym przekroju mogą przynosić na myśl którąś z liter alfabetu. Dlatego też to akurat stąd wzięły się ich określenia. Przykładowo ceownik jest produkowany jako prosty odcinek a profil takiego elementu może przypominać literę C. Innym przykładem jest teownik, który nadaje się do wyrobu elementów konstrukcyjnych budowli i maszyn. Jego kształt zbliżony jest do litery T.

Zainteresowały Cię informacje przeprowadzki mieszkań wrocław podane w naszym wpisie? Bardzo przyjemnie więc będzie nam podzielić się z Tobą kolejnymi notkami. Oczekujemy na recenzję!

Dwuteownik to natomiast element nośny w budowlanych i inżynierskich konstrukcjach. Jego poprzeczny przekrój przypomina dwie zetknięte ze sobą litery T. Jeszcze innym przykładem jest zetownik, gdyż profil tego kształtownika przynosi na myśl literkę Z ze stopkami zaokrąglonymi wewnętrznie. Jest jeszcze kątownik, jakiego kształt przypomina literę L. W mechanicznych strukturach i w przemyśle budowlanym wykorzystywane są również pręty metalowe o prostokątnym przekroju, określane jako płaskowniki.


Kształtowniki cechują się bardzo znaczną wytrzymałością oraz są stosowane w różnorodnego typu odnogach gospodarki. Świetnie nadają się do konstrukcji rusztowań, ogrodzeń czy lekkich halowych konstrukcji. W przemyśle samochodowym wykorzystywane są one jako łączące przyczepy części i pojazdy określane jako tiry. W kolejnictwie natomiast stosuje się je jako elementy podwozi, Wyposażenie wagonów czy jako przeróżne narzędzia kolejowe. W przemyśle stoczniowym z kolei używa się kształtowników jako elementów okrętów oraz różnorodnych sprzętów portowych.


W przemyśle telekomunikacyjnym kształtowniki widzimy na różnorodnych masztach telefonii komórkowej i łączności radiowej, prowadnicach kablowych oraz przekaźnikach. W przemyśle energetycznym z kolei kształtowniki wykorzystuje się na słupach trakcji energetycznych.
2022-08-07 08:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.