Do czego mogą być stosowane kształtowniki i jakie wyróżniamy ich typy?

Są to elementy konstrukcyjne, które mają stały przekrój poprzeczny oraz dość dużą długość. Najczęściej są wykonywane ze stali walcowanej lub z aluminium. Moglibyśmy wyróżnić pośród nich kilka rodzajów.


Najpopularniejsze kształtowniki w swoim poprzecznym przekroju mogłyby przypominać jedną z liter alfabetu.


Stąd aktualnie wzięły się ich określenia. Ceownik jest produkowany w postaci prostych odcinków, a profil jego przynosi na myśl literkę C. Teownik można by wykorzystywać do wytwarzania elementów konstrukcji budynków i urządzeń, a jego profil - polecana witryna: profil transportowo montażowy - zbliżony jest do litery T. Dwuteownik jest elementem nośnym w konstrukcjach inżynierskich oraz budowlanych, a jego przekrój poprzeczny posiada kształt dwóch literek T zetkniętych ze sobą. Zetownik jest to kształtownik, jakiego profil przypomina literkę Z, a jego stopki posiadają zaokrąglone wewnętrzne krawędzie. Moglibyśmy odróżnić ponadto kątownik, który swą nazwę wziął od wyglądu profilu, który posiada kształt kąta prostego oraz przynosi na myśl literkę L.


Sprawdź też

Do czego mogą być wykorzystywane różnorodnego rodzaju kształtowniki?

Łazienka
Admin: Carl Mattone
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Przy przeprowadzaniu różnorodnego rodzaju robót budowlanych lub remontowo-budowlanych, coraz częściej stosuje się płyty kartonowo-gipsowe. W handlu istnieją również gotowe rozwiązania, które przeznaczone są do wykonywania ścianek, czy też sufitów lub odmiennego rodzaju konstrukcji w postaci zabudowy suchej.


Warto zatem wiedzieć, jakie istnieją typy takich płyt oraz również to, jakich stalowych kształtowników powinniśmy używać przy ich montowaniu.


kształtowniki
Admin: Marcin Polak
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Kształtowniki są składnikami, które charakteryzują się wytrzymałością i posiadają zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu. Nadają się doskonale przy budowach ogrodzeń, rusztowań lub lekkich halowych konstrukcji. W przemyśle motoryzacyjnym są one wykorzystywane jako elementy łączące samochody ciężarowe i przyczepy. W przemyśle kolejowym z kolei są wykorzystywane jako składniki podwozi, wyposażenie wagonów czy jako akcesoria kolejowe. W przemyśle stoczniowym są stosowane jako części urządzeń portowych i okrętów. W przemyśle telekomunikacyjnym zobaczyć je moglibyśmy na masztach w radiowej łączności oraz telefonii komórkowej, przekaźnikach oraz prowadnicach kablowych.


W przemyśle energetycznym moglibyśmy je spotkać na słupach energetycznych trakcji. Posiadają również zastosowanie w maszynach budowlanych, maszynach górniczych czy rolniczych.
2023-06-19 11:46
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.