Jak robi się termoizolację za pomocą pianki?

Do wykonywania osłony cieplnej domów w ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się termoizolację przy pomocy pianki poliuretanowej. Oto czym się cechuje ta konkurencyjna dla waty szklanej oraz styropianu technika.




izolacja z pianki


Najważniejsze jest to, że za pomocą tego typu pianki można uszczelniać różnego typu części od dachu aż do piwnic. Nie należy jednak skrupulatnie montować grubych płyt oraz martwić się o sposób zaizolowania różnorodnych niełatwych przy dostępie miejsc. Taka izolacja z pianki kładziona jest metodą natryskową, więc nie ma konieczności składowania na terenie budowy żadnych płyt. Jest ona wytwarzana bezpośrednio na docelowym miejscu oraz nakładana specjalistycznym agregatem. Jest to więc zdecydowanie szybsza i w większym stopniu dokładna metoda niż standardowy styropian (styropian elewacyjny) albo wełna. Dla przykładu do ocieplenia strychu o wielkości 100m2 wymagane jest wyłącznie kilka godzin pracy. Przez wzgląd na duży stopień komplikacji związany z samym przygotowaniem pianki PUR, pracy tej nie moglibyśmy wykonać sami, zatem konieczne jest zatrudnienie do tego celu specjalistów.


Istnieją różne wersje pianki: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. Wg normy PN-EN 13501-1, pianka poliuretanowa posiada klasę E, zatem jest uznana za materiał palny, lecz samogasnący. Należałoby dodać, że taką samą klasę posiada też styropian. Pod tym względem znacznie lepszym materiałem jest wełna mineralna, ponieważ ma klasę A1 albo A2. W wypadku otuliny z pianki trzeba zatem zastosować dodatkowe zabezpieczenia za pomocą np. płyt K-G.




Niestety oba typy pianki są stosunkowo mało odporne na działanie promieni UV, dlatego też należy chronić je przed promieniami słońca. Ponadto pianka zamkniętokomórkowa powinna być nakładana jedynie na podłoże suche.
2023-05-12 07:49
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.