Jeśli chcemy, by jakieś stalowe rzeczy przetrwały długi czas, to należy wykorzystać chromowanie

Podczas renowacji nie chcemy, aby jakieś zaślepki lub inne przedmioty zardzewiały. Przez to zazwyczaj używamy chromowania, aby temu zapobiec.




chrom
Admin: DLH Poland
Podpatrzone na: DLH Poland


Chrom jest pierwiastkiem chemicznym. Znamy go w wersji zdatnej do jedzenia (znaleźć go możemy choćby w kaszach i gotowanej wołowinie), ale także w wersji, która jest używana przemysłowo. Dwa najważniejsze związki wytwarzane z chromu to żelazochrom oraz chrom metaliczny. Oprócz tego pierwiastek ten wchodzi w skład stali nierdzewnej (około 17%). Co ważne parametry chromu są bardzo antykorozyjne, więc zwykle używa się go, aby pokryć jakieś stalowe przedmioty i w ten sposób ustrzec przed rdzewieniem. Chromowanie nie jest tanim procesem i przez to zaleca się je jedynie tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne. Nakłada się go cienką warstwą na zewnątrz, tym samym tworząc ochronną skorupkę. Grube bywają rzecz jasna najtrwalsze i sięgają około 25 μm. By jednak chrom się wtedy nie kruszył, to warstwa taka musi być chropowata. W celach designerskich nakłada się bardzo cienką warstwę chromu — poniżej 1 μm. Jest to znacznie mniej niż 1 mm. Chrom zazwyczaj kojarzy nam się z szarym albo srebrnym metalem, który w promieniach słońca bije niebieskawym blaskiem. Jednakże pierwiastek ten może posiadać również inne zabarwienia.




Może być przykładowo żółty lub zielony. Zwykle z chromu wykonuje się śrubki (zobacz również nakrętki wciskane) i inne części, które najczęściej wykorzystywane są przez ekipy remontowe czy budowlane.
2023-02-17 17:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.