Podłoga drewniana - jaki klej wybrać do parkietu?

Dobór kleju do parkietu trzeba rozpocząć od dobrania go do typu użytego podłoża, a potem do typu klepki. Inny klej do drewna zastosujesz w wypadku małych klepki, inny - w wypadku większych.

podłoga wykonana z drewna, pokój
Admin: Graham Hill
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Do niewielkich klepek o maksymalnej długości czterystu milimetrów wykorzystuje się kleje do parkietu dyspersyjne, są plastyczne, mieszczą wodę. Kleje jedno- i dwuskładnikowe (tak zwane proszkowe) mają takie same cechy.

Sprawdź też

Co robić żeby walczyć z dziurawymi jezdniami?

Żarówka
Admin: UnknownNet Photography
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
„Wyrastają” jak grzyby po deszczu. Wystarczy, iż na zewnątrz zrobi się trochę cieplej, a śnieg stopnieje. Wtedy bez trudu można je dostrzec gołym okiem.


Dziury w asfalcie to zmora wielu polskich kierowców.


Minusy: zawarta w nich woda (zobacz cięcie strumieniem wodnym) może sprawiać kłopoty podczas układania pracujących odmian drewna, przykładowo buku. Niebezpieczeństwo odkształcenia się klepek jest większe w przypadku klejów proszkowych, bowiem przez pomyłkę można dodać trochę więcej wody, aniżeli zaleca wytwórca. W trakcie robót trzeba uważać, ażeby nie poplamić zewnętrznej powierzchni parkietu, szczególnie dębowego, ponieważ klej zasadowy może spowodować popielate przebarwienia.

Klejenie parkietów o dużych jak też małych klepkach. Do dużych i małych klepek nadają się: kleje Murexin rozpuszczalnikowe z żywicami syntetycznymi – są mniej plastyczne i mocne aniżeli kleje dyspersyjne (ciąg dalszy). W mgnieniu oka wysychają. Są nieczułe na warunki pogodowe panujące w mieszkaniu. Wady: po zakończeniu utwardzania tworzą nadzwyczaj twardą, lecz mało plastyczną spoinę; kleje jednoskładnikowe poliuretanowe - są niezwykle elastyczne a także wolniej się starzeją niż kleje rozpuszczalnikowe.

Minusy: giętka spoina nie blokuje pracy drewna, zaś to powoduje szybsze odkształcanie się drewna nawet przy niewielkich zmianach wilgotności, zwłaszcza wtedy, kiedy elementy drewniane łączone są na styk; kleje dwuskładnikowe poliuretanowe – są bardziej plastyczne i wytrzymałe niż kleje rozpuszczalnikowe. Poza tym wolniej starzeją się. Negatywy: konieczność wymieszania dwóch komponentów kleju wiąże się z niebezpieczeństwem pomylenia proporcji oraz otrzymania kleju o gorszych własnościach.

drewniana podłoga
Admin: Mitch Altman
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Po zmieszaniu można go używać wyłącznie przez godzinę bądź dwie; kleje dwuskładnikowe epoksydowo-poliuretanowe - mają wszystkie zalety dwuskładnikowych klejów poliuretanowych, a prócz tego wykazują niezwykle dobrą przyczepność do fundamentu. Minusy: kleju po wymieszaniu można używać tylko przez godzinę czy też dwie. Jego utwardzanie uzależnione jest od temperatury otoczenia – toteż możemy go wykorzystywać tylko wtedy, jeżeli temperatura podkładu i powietrza nie jest niższa aniżeli 10 oraz wyższa niż 30°C.
2023-02-14 14:29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.