Elementy sterujące różnymi obwodami wykorzystywane w nowoczesnych układach elektrycznych i zabezpieczających

Nowoczesne instalacje elektryczne zawierają sporo elementów służących do kontroli pracy innych fragmentów układu. Jeżeli w danym obwodzie ma się znajdować przykładowo silnik, grzałka albo żarówka, to być może konieczne będzie zastosowanie styczników. Styczniki to elementy, które przeznaczone są do włączania elementów układu elektrycznego za pomocą innego układu sterowania.

Przewody elektryczne
Podpatrzone na: nadmorski24.pl
Typowy stycznik składa się z dwóch układów. Pierwszy to układ sterowania, do niego podaje się informacje o sterowaniu załączaniem i wyłączaniem obwodu.

Czy pragnąłbyś zgłębić wątek poruszony w naszym artykule? Jeżeli jesteś za, to czytaj pod adresem (http://pfnuer.de/pl) nowe zajmujące informacje.

Następnym układem jest obwód roboczy, do niego wpinane są odbiorniki, którymi styczniki mają sterować.

Najważniejszym plusem styczników jest całkowita izolacja tych dwóch obwodów, przy sterowaniu z reguły podawane są sygnały o niskim napięciu i mocy, na przykład z przemysłowych sterowników, a obwód na wyjściu sterować może urządzeniami o dużej mocy i wysokich napięciach. Tekst: styczniki (elektryczne schematy). W stycznikach najczęściej używane są elektromagnesy, urządzenia najlepszych firm charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, która sięga kilkudziesięciu milionów cykli.

Inną ważną rodziną elementów wykorzystywanych w elektrycznych układach są wszelakie zabezpieczenia. O tradycyjnych bezpiecznikach odcinających prąd w przypadku, gdy jego natężenie zostanie zbyt dużo przekroczone, każdy chyba miał okazję słyszeć. Ale w zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się również wiele innych tego typu elementów, mających niekiedy bardzo specyficzne wykorzystanie.

Przykładowo przy silnikach elektrycznych, gdy mogą się pojawić przeciążenia i zwarcia często wykorzystywane są silnikowe wyłączniki. Mają one bardzo dużą szybkość reakcji i zapewniają reakcję w zaledwie kilka milisekund, co jest zupełnie wystarczające, żeby uchronić czasami bardzo kosztowne sprzęty. Wyłączniki silnikowe montuje się bezpośrednio w układzie zasilającym silników, nie potrzebują one dużo miejsca i są bardzo proste w instalacji. W sprzedaży można znaleźć szeroką ofertę takich wyłączników, przeznaczonych do układów o różnej mocy i poborze prądu.
2023-07-06 07:58
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.