Na co bywają narażane wciągarki łańcuchowe?

Dla przykładu wciągnik łańcuchowy wykonuje dominującą większość czynności wiążących się z manipulowaniem ładunkiem na stanowiskach pracy. Mają one udźwig od ok. 80 do 5000 kilogramów.


Ich największa popularność skupia się jednak w przedziale od 80 do 1000 kg.




W tym przedziale udźwigu są one oszczędną oraz techniczną alternatywą dla wciągników linowych na różnych stanowiskach roboczych w ciężkich warunkach, zatem tego typu o znacznym zagęszczeniu stanowisk. W większym stopniu zwarta konstrukcja oraz relatywnie duży stopień zabezpieczenia elementów i aparatów wciągników łańcuchowych znacznie korzystniej chronią je w środowisku zewnętrznych warunków pogodowych albo w środowisku agresywnym.

Jeżeli ten temat Cię zaciekawi, to na pewno zainteresuje Cię też nowa treść na prezentowane zagadnienie, gdyż też posiada ciekawe informacje.

Silniki napędowe wciągników łańcuchowych są zazwyczaj silnikami dwubiegowymi albo jednobiegowymi, które są kierowane przez przemienniki częstotliwości ułatwiające precyzyjnie ruchy transportowe w czasie manipulowania ładunkami - zwłaszcza przy relatywnie ciężkich częściach.


fotos - dom
Admin: Senado Federal
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Takie wciągniki łańcuchowe są poniekąd sercem systemów modułowych suwnic i różnorodnych torów podwieszanych, które są zbudowane z profili aluminiowych i mają niezwykle niskie opory toczenia pozwalając jednocześnie na wewnętrzną manipulację towarami. Niestety mankamentem wszelkich wciągników łańcuchowych jest występowanie w czasie pracy symptomu wielokąta, który może być niepożądany w czasie co poniektórych czynności montażowych. Im mniejsza ilość jest gniazd w napędowym kole łańcucha, tym w większym stopniu jest odczuwalny efekt wielokąta w postaci różnych wstrząsów ładunków i przenoszenia się takich wstrząsów na konstrukcję.




W tego typu sytuacji, aby zredukować oddziaływanie tego typu zjawiska na konstrukcję i na podnoszony ładunek zaleca się zamiast łączenia łańcucha 1/1 zastąpienie je przewleczeniem 2/1 co zredukuje o połowę wysokość wymienionych wstrząsów.
2023-02-14 22:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.