Jaki jest najważniejszy składnik oleju silnikowego oraz z jakich składników może być on robiony?

Wybór oleju silnikowego jest niezwykle istotną kwestią, ponieważ spełnia on bardzo wiele zadań, które zapewniają właściwą pracę jednostki napędowej.


Jakość oraz terminowa wymiana oleju posiadają wpływ na trwałość wszystkich pracujących elementów silnika oraz jego osprzętu.
Chodziłoby tu m.in. o turbosprężarkę. Olej zmniejsza tarcie, które jest pomiędzy pracującymi elementami, z jakich najważniejsze to cylindry i tłoki. Olej ma na celu także zredukować opory i zużycie paliwa, redukuje także hałas działającego silnika, uszczelnia będące w silniku komory spalania, chłodzi części w silniku i ma wpływ na niwelowanie brudu, które zatrzymywane są poprzez filtr oleju. Trzeba tutaj dodać, że tego typu filtry także należy zawsze zamieniać w takiej sytuacji, kiedy wymieniamy olej. Najbardziej istotne jest jednak to, aby odpowiedniej jakości olej cyklicznie wymieniać. Ponadto oczywiście powinniśmy troszczyć się o jego właściwy poziom, ponieważ ma to wielkie znaczenie dla trwałości i wydajności jednostki napędowej.


olej
Admin: Prestige PR
Podpatrzone na: Prestige PR


W drugim etapie budowy ściany trójwarstwowej układa się izolację  i muruje elewację z cegieł
Admin: Röben
Podpatrzone na: Röben


Jednak olej to oczywiście nie wszystko, gdyż bardzo niezbędna jest również odpowiednia praca tzw. systemu rozsmarowywania i tu kluczową rolę spełnia pompa - pompa ciepła geotermalna oleju, która utrzymuje odpowiednie ciśnienie smarowania. Jeżeli chodziłoby o skład oleju do silnika, to najbardziej istotne jest baza olejowa, która tworzy około 80%. W olejach mineralnych była ona produkowana z uszlachetnionych kondensatów ropy naftowej.
Potem zaczęła się produkcja olejów półsyntetycznych - baza olejowa w tego typu produktach składa się z produktów syntezy chemicznej i z kondensatów ropy naftowej. W skład oleju silnikowego (poza wymienioną bazą olejową), wlicza się regulatory lepkość (do 6%), czy składniki uszlachetniające.
2023-02-20 08:22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.