Czym jest „ciepły” montaż okien?

Niezbędność zdecydowanego udoskonalenia jakości montażu produkowanych obecnie okien, o o wiele lepszej aniżeli kiedyś izolacyjności cieplnej, stała się zatem sprawą kluczową.




Z jakichś powodów uznano, że kluczową przyczyną powstawania mostków cieplnych na styku okna ze ścianą nie jest niestaranny ich montaż, tylko destrukcja pianki poliuretanowej, wywołana głównie jej zawilgoceniem. Wilgotność od zewnętrznej strony pochodzić miała z opadów atmosferycznych, zaś od środka ze skraplającej się wodnej pary, przenikającej wraz z ciepłem ze środka domku na zewnątrz.


laboratorium
Admin: per egevad
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Wydawać zatem by się mogło, że przynajmniej od wewnętrznej strony stosowanie paroizolacji do ochraniania pianki montażowej jest zbyteczne. Dotyczy to domków ze sprawnie funkcjonującą wentylacją, naturalną lub mechaniczną nawiewno-wywiewną. Są również rzecz jasna domy (zobacz ofertę: domy na sprzedaż koszalin urbanowicz) „chore” ze źle funkcjonującą wentylacją, w jakich dochodzić może do zwilgotnienia pianki od strony wnętrza, ale budynki te wymagają całościowego „leczenia”, przy czym kwestia jakości montażu okien jest w nich naprawdę drugoplanowa. Z tej przyczyny bardzo dobrym wyjściem jest zastosowanie podczas tynkowania ścian specjalnych teowników, zarówno od strony wewnętrznej, jak również zewnętrznej, które zapewniają hermetyczne połączenie obu tynków z framugą okienną.




Kto wie, czy użycie podobnych profili w czasie robót tynkarskich nie chroni w dużym stopniu styku okna z murem przed infiltracją powietrza i piankę montażową przed zwilgotnieniem, aniżeli niezbyt starannie przylepione taśmy paroprzepuszczalne, używane przy „ciepłym” montażu okien.
2023-06-24 07:58
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.