Co to jest Bielski Syjon oraz czy warto go odwiedzić?

Większość naszych polskich miast, nawet tych, których nie kojarzymy z historią, również posiada swe cenne budowle. Przykładowo miasto, w jakim budowane były bardzo znane "kaszlaki".


Miejsce to wyróżnia się również tym, że na jego terenie jest dużo zabytków.




instalacja
Admin: http://www.sxc.hu
Podpatrzone na: http://www.sxc.hu


Jest to m.in. Dwór Pruszyńskich, Pałac Zipsera czy Pałacyk Alfreda Michla. Jest też Kamienica pod Żabami oraz Kamienica Kałuży. Bardzo interesującym miejscem jest Bielski Syjon, czyli fragment górnego przedmieścia pomiędzy ulicami A. Frycza-Modrzewskiego a Władysława Orkana. Jego głównym punktem jest Plac Marcina Lutra. W tym połączonym w 1953 r. mieście Bielsko-Biała składającym się z miejscowości Bielsko i Biała Krakowska występują takie obiekty jak kościółek ewangelicki pod wezwaniem Zbawiciela, gmach Wyższej Szkoły Administracji, gmach szkoły podstawowej, plebania katedry Zbawiciela, gimnazjum i Liceum towarzystwa Szkolnego im. M. Reja oraz pomnik wdzięczności i miłości. Jest w tamtym miejscu także dom (czytaj także ogrodzenia panelowe - producent) opieki i bardzo wiele innych budynków.


Bielski Syjon upiększa także zabytkowy starodrzew, czyli m.in. kasztanowce, tuje i limby. Bielski Syjon znajdujący się w miejscowości pod nazwą Bielsko, powstał pod koniec XVIII w. na terenie oddzielonym z dolnego pastwiska miejskiego na potrzeby regionalnej gminy ewangelickiej. Było to wykonalne dzięki patentowi tolerancyjnemu ogłoszonemu w 1781 roku przez cesarza Józefa II. W XVI wieku Bielska gmina protestancka należała do tych, które są najsilniej umocowane na Śląsku cieszyńskim. W latach 1630-34 przy pomocy siły zarekwirowano społeczności ewangelickiej ich wszystkie świątynie oraz zmuszono ich do wdrażania nabożeństw w górach Beskidu śląskiego.




Pomimo tego faktu, w latach 80-tych XVIII wieku w Bielsku około 2300 ludzi było wyznania ewangelickiego oraz 88 osób wyznania żydowskiego. W Bielsku -Białej są organizowane ciekawe tematyczne imprezy. Można pójść na Beskidzki rajd Samochodów Zabytkowych.
2023-05-13 07:57
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.