Jakimi metodami są wykonywane wiertła i co jest najważniejsze przy wyborze wierteł?

Wiertarka jest narzędziem, bez jakiego niełatwo sobie wyobrażać domowy warsztat. Jeszcze częściej w domowym warsztacie goszczą także innowacyjne, bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki. Obydwa te narzędzia są uniwersalne i wykorzystywać je można by na wiele sposobów.


Najważniejszą zasadą jest to, żeby wiertło dobierać stosownie do zadania.
Poszczególne typy wierteł różnią się od siebie kształtem, metodą wytworzenia i wykorzystanymi tworzywami do ich tworzenia. Różnią się także Rozmiarami albo uchwytami. Wiertła do metalu są przeznaczone do pracy z żeliwem, z metalami nieżelaznymi oraz z różnorakimi typami stali. Jest także doskonałe do stosowania do wiercenia w utwardzonych tworzywach sztucznych. Można je także wykorzystywać do wykonywania przelotowych otworów, które mają wyznaczoną głębokość. Gładki, walcowy człon wiertła nosi nazwę się uchwytem, z kolei spiralny to korpus, który jest roboczą częścią wiertła. Znajdują się na nim 2 ostrza i dwa rowki, które służą do oprowadzania wiórów. Za prawidłowe prowadzenie wiertła w wierconym otworze odpowiedzialne są dwie łysinki, które usytuowane są na pomocniczych skrawających krawędziach.


malunek - dom
Admin: Marco Verch
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


wiertło
Admin: Håkan Dahlström
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Wiertła do metalu są aktualnie produkowane z szybkotnącej stali narzędziowej. Wykonywane są one jedną z trzech najważniejszych metod. Jest to walcowanie, frezowanie lub szlifowanie. W metodzie frezowania żłobienia wykonuje frezarka. W wiertłach stworzonych metodą skośnego walcowania segmentowego, robocza część wiertła kształtowana jest na gorąco w jednym przepuście pomiędzy czterema segmentami. W największym stopniu rozwinięte modele - przejrzyj tą witrynę: modele odlewnicze - są wytwarzane techniką pełnego szlifowania. Przy użyciu takiej procedury rowki oraz uzębienia obrabiane są przez proces głębokiego szlifowania surowego surowca. Wiertła, które wyprodukowane są tą metodą posiadają dużo większą żywotność.
Cechuje je również wysoka gładkość powierzchni ząbków. Przez to jest łatwiejsze wydobywanie wiórów z wierconego otworu. Znaczenie ma to zwłaszcza przy narzędziach, które są przeznaczone do głębokiego wiercenia.
2023-06-22 22:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.