Czy wykorzystywanie brykietu kominkowego do swojego domu to dobry wybór?

Kominki są obecne niemal w każdym domu. Dla niektórych to tylko upiększenie salonu, ale większa część ludzi używa go do ogrzewania salonu lub całego domu. Wybór kominka do złożona sprawa, ale jeszcze ważniejszy jest dobór optymalnego paliwa.


kominek
Admin: Jarosław Pocztarski
Podpatrzone na: http://www.flickr.com

Polska jest jednym z bardziej znaczących wytwórców brykietów kominkowych w Europie i właśnie w naszym kraju można wyłowić znaczną ich gamę. Wielu początkujących użytkowników kominków zadaje sobie pytanie, czy palić brykietem? Każdy rodzaj paliwa ma swoje zalety, dlatego warto przyjrzeć się temu, co jest dostępne na rynku. Brykiety drzewne produkowane są z rozdrobnionych resztek drzewnych takich jak trociny, które są ugniatane pod ogromnym ciśnieniem. Brykietowanie następuje w prasach hydraulicznych lub mechanicznych. To właśnie prasa brykietująca decyduje o kształcie brykietu. Łącznikiem dla brykietu jest lignina, substancja zawarta w drewnie, która wydziela się pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia.

Dochodzisz do wniosku, że ten artykuł jest pomocny? Jeżeli tak, to poznaj oprócz tego ten wciągający artykuł (http://www.tombet.com.pl/maszyny/) - on też przykuje Twą uwagę.

W brykiecie nie znajdziemy więc sztucznych substancji łączących. Największą wartość handlową mają brykiety wytwarzane z naturalnego drewna, ale do produkcji brykietów z biomasy może być wykorzystywany każdy rodzaj opadów pochodzenia roślinnego m.in. łuski gryki, łuski słonecznika, słoma lniana, konopna lub rzepakowa, a nawet zwykła słoma i siano.

Znaczącą zaletą brykietu jest jego niska zawartość wilgoci, co sprawia, że wartość opałowa brykietu kominkowego jest większa niż w przypadku drewna opałowego. Spalanie tego materiału opałowego odbywa się powoli i etapowo, ponieważ materiał jest bardzo silnie skondensowany w stosunku do objętości. Wysoka kaloryczność to cecha charakterystyczna brykietów. Brykiet kominkowy odznacza się jednocześnie prostotą dozowania, bezpieczeństwem i wygodą wykorzystywania, jednostajnym przebiegiem temperatury podczas palenia, żarem utrzymującym się dużo dłużej niż w przypadku drewna, niezauważalną ilością popiołu. Brykiet kominkowy także z łatwością kupimy niemal wszędzie – w sklepie, w markecie, w składzie opału, a nawet online z dostawą do domu. zagęszczona postać daje możliwość estetycznego zapakowania i prostotę składowania, bez strachu, że paliwo zepsuje się.


Do mniej ważnych zalet brykietu kominkowego trzeba dodać estetykę – brykiet nie brudzi rąk, nie powoduje powstawania ciemnego osadu po zewnętrznej stronie szyby, nie pozostawia niedopalonych pozostałości, nie zanieczyszcza kominka i nie wywołuje jego rdzewienia. W czasie spalania brykiet nie emituje prawie wcale dymu, ale generuje piękny płomień.
2022-05-08 07:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.