Rodzaje zastosowań żwiru w przemyśle

Pomimo coraz prężniejszego rozwoju technologii budowlanych oraz produkcyjnych wciąż warte uwagi są takie rozwiązania, które bazują na materiałach naturalnych i których historia sięga wielu lat. Często okazuje się nawet, iż to właśnie rozwiązania tradycyjne, które na wstępie mogą wydawać się przebrzmiałe, mają istotne zalety (którymi górują nad nowoczesnymi rozwiązaniami), ja np. tanie koszty użytkowania czy prostota budowy, która wyklucza stosowanie drogich części zamiennych czy eliminuje konieczność korzystania ze wsparcia wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Okazuje się, że jednym z surowców, który ciągle ma przed sobą świetlaną przyszłość, jest żwir w różnych odmianach. Spróbujemy się zatem przyjrzeć, jak współcześnie stosuje się ten materiał.

żwir w ogrodzie
Admin: Herry Lawford
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Z zastosowaniem żwiru spotkać się możemy głównie na kompleksach sportowych, gdzie żwir suszony stosowany jest jako powierzchnia na boiskach bądź kortach tenisowych (przykładowo na boisku do piłki nożnej umieszcza się go pod trawą – jest to rozwiązanie dość tanie, żwir znakomicie umacnia murawę i jednocześnie przepuszcza wodę). Kiedy zastanawiamy się nad zbudowaniem boiska warto pamiętać, że żwir jest materiałem relatywnie tanim, a poza tym większość produkujących go firm w cenie większego zakupu zapewnia transport.

żwirowa droga do domu
Admin: oatsy40
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Kolejnym istotnym zastosowaniem surowca tego typu są gruntowe wymienniki ciepła, gdzie zasadniczym składnikiem jest żwir płukany (zobacz też żwir suszony).

Przejdź na witrynę twórcy (https://trops.pl/kategoria/technika/narzedzia-reczne/artykuly-scierne/plotno/) - tam wyszukasz masę zajmujących wiadomości, które poszerzą Twoją wiedzę na zaprezentowany tu nowy temat.

Wymienniki takie są sprawdzonym od lat rozwiązaniem na zagwarantowanie obniżenia kosztów ogrzewania pomieszczeń – do budynku doprowadzane jest początkowo ogrzane powietrze, które dodatkowo jest odpowiednio nawilżone i przefiltrowane z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a ponadto latem dodatkowo chłodzi. Konstrukcja takiego urządzenia jest bardzo prosta – izolowany termicznie żwir jest naturalnym filtrem, przez który przepuszczane jest powietrze. Zwykle umieszcza się go pod ziemią na niewielkiej głębokości (mniej więcej 1m), jednak samego żwiru należy wysypać dużo (zwyczajowo zajmuje on powierzchnię ok. 10 m).

Jak wynika z powyższych przykładów, nawet niedrogie i powszechnie występujące materiały jak żwir mogą mieć naprawdę wszechstronne zastosowanie – również w świecie opanowanym przez najnowocześniejsze technologie - czytaj więcej na .
2022-03-12 07:47
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.