Piasek i inne kruszywa budowlane - tworzywa sypkie naturalne lub syntetyczne.

Kruszywa są to substancje ziarniste naturalne lub syntetyczne, nieorganiczne albo organiczne, stosowane jako skład zapraw cementów, bitumicznych mikstur do konstrukcji. Rozróżnia się tłucznie mineralne uzyskiwane poprzez mechaniczną modyfikację substancji skalnych i tłucznie chemiczne, uzyskiwane z materiałów organicznych również z tworzyw mineralnych w trakcie oddawania ich przekształceniom cieplnym i przeróbkom maszynowym.
W zależności od tworzywa skalnego i od trybu sporządzania tłucznia rozdzielamy na kruszywo naturalne i kruszywo budowlane rozdrabniane. Kruszywo jest surowcem użytkowanym we dzisiejszym budownictwie w olbrzymich ilościach. Od jakości kruszywa zależą w dużej mierze solidność także bezpieczeństwo budynków i konstrukcji. Test technicznych cech kruszyw budowlanych wykonuje się bądź wprost na budowie, bądź w sprofilowanych laboratoriach. Kruszywo kamieniste pokruszone ze skał węglanowych użytkowane jest do betonów lastrykowych i suchych mieszanek zapraw do tynków. Kruszywa rozkruszone ze skał węglanowych mogą być użytkowane do betonów normalnych. Wybór rodzaju tłucznia i jego porcja w miksturze betonowej wyznacza się w laboratorium. Na placu budowy przegląda się jedynie, czy wykorzystywane kruszywo budowlane dopełnia generalne wymagania stawiane kruszywom do betonu. W szczególności nadzoruje się: zawartość ziaren przedłużonych i płaskich (ich zbytnia ilość może pogorszyć stan mieszanki betonowej, za sprawą której beton łatwo i szczelnie zapełnia szalowanie), skład zanieczyszczeń (ciał obcych także zanieczyszczeń typu organicznego, takich jak glinka bądź ił), wilgotność tłucznia. Piasek budowlany () to surowiec nabywany bezpośrednio ze złoża. Mając na względzie znaczne parametry jakościowe, użytkowany jest przez producentów betonów i galanterii betonowej.


Sprawdź też

Wybór dobrego kruszywa, dzięki któremu stosowany beton będzie wytrzymały na uszkodzenia- zalecane parametry kruszyw

Kruszywo
Admin: ATLAS
Podpatrzone na: ATLAS
W dzisiejszych czasach beton jest wykorzystywane podczas wielu prac na budowie. Cechuje się on bardzo korzystnymi parametrami wytrzymałościowymi, jednakże żeby je zachować niezbędne jest użycie odpowiednich kruszyw, przeznaczonych specjalnie do betonowania.


Oprócz tego przydaje się do przygotowywania zapraw murarskich i tynkarskich, sporządzania specjalnych robót inżynieryjnych. Kolor piasku budowlanego bywa różnorodna Chróścice, w zależności od tego z jakiego miejsca jest uzyskiwany..
2019-04-18 13:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.