Różnice w wysokości podatku zależące od systemu opodatkowania wynajmujących mieszkanie

Jeżeli wynajmujemy dom, to mamy możliwość wybrać najbardziej opłacalnej formy opodatkowania. Przy umowach wynajmu problemów podatkowych bywa wiele i dotyczą one właściciela domu. Kluczowym jest wybór trybu rozliczania z urzędem skarbowym.
Pomieszczenie w domu
Admin: vastateparksstaff
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Osoba, która zaczęła zdobywać zysk z najmu i wybrała podatek od wynajmu mieszkania w formie ryczałtu ze współczynnikiem 8,5 proc., musi zawiadomić o tym szefa urzędu skarbowego odpowiedniego dla lokalizacji zamieszkania. Jeśli tego nie dokona, będzie przymuszona płacić podatek wedle wielkości podatkowej.

Gdy opisywany materiał będzie przez Ciebie przeanalizowany, kliknij także na odmienny oryginalny serwis (https://www.moje-auto.pl/), który posiada tak samo absorbujące treści.

W celu wyboru ryczałtu jako rodzaju podatku od wynajmu mieszkania, wystarczy przekazać pisemne oświadczenie, nie dalej niż do 20. dnia miesiąca zachodzącego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód z wynajmu. W większości przypadków opłacania jednej stawki podatku od najmu mieszkania w wielkości 8,5 proc. opłaca się bardziej aniżeli opłacanie podatku według skali podatkowej. Specjalną zaletą ryczałtu jest to, że to podatek od przychodu, dlatego nie powiększa sumy dochodów do opodatkowania stosownie do skali podatkowej. Dużo artykułów:
Kolejną możliwą postacią płacenia podatku od najmu mieszkania osobistego jest skala podatkowa. Znaczy to płacenie podatku według aktualnej w danym roku skali, w tej chwili stopy są dwie (18 i 32 proc.). W przypadku, jak posiadacz ma znaczne koszty związane z użyczeniem mieszkania, wtedy więcej zyskowna powinna być dla niego skala podatkowa, bowiem dochód do opodatkowania za wynajem mieszkania powinien być zmniejszony o koszty, a w efekcie podatek do opłaty mniejszy.
Kawalerka
Admin: www.sxc.hu
Podpatrzone na: www.sxc.hu
Warto też wspomnieć, że jeśli lokal jest wypożyczany razem przez małżonków, to można wyjątkowo zastosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Mąż i żona winny jednak uzyskiwać dochody z odmiennych źródeł, innymi słowy np. pierwsza osoba jest posiadaczem przedsiębiorstwa, a druga pracuje na etacie.

Sprawdź też

Jaki rodzaj podatku wybrać, kiedy jesteś wynajmującym mieszkanie

Duża kawalerka ze ścianką działową
Admin: Unique Hotels
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Mamy możliwość wybrać jeden z trzech wariantów podatku, różnorodnie oprocentowanych. Jest to, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5 proc.), podatek na normach ogólnych (stopy progresywne 18 i 32 proc.) również podatek liniowy (stopa 19 proc.). Dwa poprzednie dotyczą osób konkretnych, które nie prowadzą biznesu.


Podsumowując, dobór formy opodatkowania to sprawa osobista, niemniej przy obecnej wielkości stawek, w większości przypadków bardziej opłacalny będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ze względu na to, że dzierżawca rzadko ponosi znaczne wydatki, które mógłby potrącić od dochodów.
2023-08-09 07:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.