Jakie istnieją rodzaje kanalizacji i z czego się je wykonuje?

W codziennym znaczeniu pod hasłem ścieki rozumie się wodę brudną w czasie jej używania i wodę odprowadzaną przy pomocy przewodów kanalizacyjnych.


Ścieki bytowo-gospodarcze są w rzeczywistości ściekami wypływającymi ze sprzętów sanitarnych i powstające we wszelkich pomieszczeniach znajdujących się w domu podczas korzystania wody w celach higienicznych, przemysłowych i do spłukiwania w toaletach.


dom
Admin: Franklin Heijnen
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Ścieki odprowadzane są do oczyszczalni z układem kanalizacji ogólnospławnej albo sterowniczej. Kanalizacja - inspekcja kanalizacji ogólnospławna to w praktyce ścieki bytowo-gospodarcze i opadowe, w której płyną jednym kanałem. W kanalizacji rozdzielczej jest to z kolei proces podzielony - ścieki bytowo-gospodarcze wpływają jedną drogą, z kolei ścieki deszczowe odmienną. Ścieki deszczowe są odprowadzane wtedy do rzeki i nie obciążają oczyszczalni. Jeżeli chodzi o sprawę eliminowania starych rur stalowych (woda) oraz z żeliwa (kanalizacja), to jest to trudna czynność, przy czym relatywnie łatwa.


Sprawdź też

Łazienka marzeń – w jaki sposób ją wyposażyć?

łazienka
Admin: Ines Hegedus-Garcia
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Myślisz nad tym jak zagospodarować domową łazienkę, by rzeczywiście wyglądała niezwykle atrakcyjnie? Dzisiaj możesz sięgnąć po wiele rozwiązań i skoncentrować się na różnych elementach aranżacji, które pozwolą osiągnąć taki efekt, jaki faktycznie ci się podoba. Jedną z ważniejszych kwestii, aby łazienka prezentowała się rzeczywiście atrakcyjnie i fachowo są bez wątpienia meble łazienkowe. To, jakiego rodzaju użyjemy jest niezwykle istotne, gdyż z jednej strony powinny się one ładnie prezentować, a z drugiej być również funkcjonalne, co znaczy, że powinny być jak najbardziej pojemne, aby pomieścić wszystkie potrzebne gadżety, jakie w łazience przechowujemy.


Układanie nowo powstałych rurociągów w tym samym mniej więcej obszarze, to również nie za bardzo znaczny problem. Wyzwaniem może być z kolei doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej do całkowicie nowych miejsc. Obecnie przewody kanalizacyjne wytwarza się z tworzyw sztucznych: PCV (szary) albo z polipropylenu (siwe). Są one stosunkowo lekkie, łatwo się je tnie oraz łączy dzięki wykonanym z gumy uszczelkom. Ponadto takie rury nie rdzewieją, więc są wykorzystywane przez kilka dziesiątków lat. Całkowicie wypadły już stosowane jeszcze do lat 90-tych XX w. przewody wykonywane z żeliwa.


Porównując rury z żeliwa posiadają one właściwie tylko jedną wadę, gdyż o wiele mniej korzystnie mogą tłumić dźwięk spływających w nich nieczystości. Rozbiórka przewodów kanalizacyjnych nie jest zbyt złożona.
2023-02-22 07:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.