Po co zaprawiać nasiona przed zasiewem

Zaprawianie ziaren, zwane także bejcowaniem nasion, dotyczy przede wszystkim działań stosowanych przez olbrzymie koncerny produkujące żywność na handel. Aby plon był zdrowy i urodzajny do wysiewu trzeba wykorzystać zdrowy materiał roślinny. Wielkie znaczenie ma także jakość gleby oraz ziaren, które mogą być zasiedlone przez grzyby, wirusy i bakterie, które rozpoczynają groźny atak na roślinę w pierwszej fazie – podczas kiełkowania.
W wyniku tego młode siewki nie rozwijają się i zamierają, a zbiory mają kiepską jakość i ubogą ilość.

Nie możesz się doczekać następnych ciekawych wątków na ów temat? Przekazujemy Ci świetną wiadomość - kliknij ogrodzenia betonowe warszawa w podany link i rozkoszuj się lekturą.

Co powoduje bejcowania nasion przed siewem? Czy nie szkodzi to uprawnianej żywności?

wschodzące nasiona
Do zbiorowości najgroźniejszych grzybów chorobotwórczych, które mogą spoczywać w ziemi klasyfikuje się odmiany: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium, Alternaria, Botritis, Sclerotinia. Zaprawy do nasion mają unicestwić lub znacznie ograniczyć patogeniczne mikroorganizmy, które znajdują się na zewnątrz nasion albo w głębi nich. Chronią one roślinę nawet przez 2-3 tygodnie w okresie kiełkowania, gdy najbardziej narażona jest na patogen zasiedlający glebę do której została wysiana.

kiełkujące nasiona
Poza grzybami, siewkom które kiełkują, w glebie mogą zagrażać jeszcze inne niebezpieczeństwa, jak na przykład larwy, szyjce i połyśnice. Użycie zaprawy do nasion w początkowej fazie wzrostu roślin może atakom niektórym chorobom i szkodnikom. Może ona także wykluczyć potrzebę zastosowania oprysków chemicznych, które są dużo niebezpieczniejsze w skutkach dla środowiska oraz zdrowotności plonów.


Sprawdź też

Wyjątkowo piękne kwiaty w Twoim domu

Czerwone kwiaty amarylis
Admin: Ian Chamberlain
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
W czym znajduje się oryginalność rośliny takiej jak bukszpan? Wielu osobom kojarzy się w szczególności z głęboką zielenią, przepięknym zapachem oraz ze Świętami Wielkanocnymi. Szanse dekorowania domów i mieszkań tą rośliną są niesamowicie duże, dlatego co osoba to idea. Każdy z nas może także kupić za nieduże pieniądze nasiona tej rośliny. Dzięki temu będzie mógł cieszyć się jej pięknym wyglądem przez cały rok. Rośliny tego rodzaju, a także wszelkie rośliny ozdobne od dawna cieszą się ogromną popularnością.


W 2009 roku mnóstwo bejc do zaprawiania nasion wycofano z programu ochrony. Dzisiaj jednak mamy spory wybór preparatów, których możemy użyć do zabezpieczenia nasion warzyw oraz kwiatów. Zarówno w hodowlach roślin hobbystycznych, w domowym ogródku, bądź ogródku działkowym. Najlepiej stosować preparaty o naturalnym pochodzeniu, o jak najmniejszej ilości środków szkodliwych dla środowiska. Takim preparatem jest z pewnością Syllit 65wp.

Aby zgłębić informacje na przedstawiany wątek, to najpierw poznaj inne dane na to zagadnienie - wszystko przeczytaj w witrynie (http://www.dobromir.eu/nawozy/granulowane-wapno-progresywne/).

Można go stosować w sadach. Jest to środek o działaniu grzybobójczym o formie proszkowej, z której przyrządza się zawiesinę a następnie spryskuje drzewka owocowe w celach interwencyjnych lub zapobiegawczych.
2021-06-27 11:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.