Które warunki musi spełnić dom, aby był energooszczędny

W ostatnim czasie coraz częściej zwraca się uwagę na kwestie wiążące się z ekologią, skażeniem środowiska itp. Na coraz szerszą skalę wykorzystywane są tak zwane odnawialne źródła energii, a więc w pewnym stopniu wykorzystuje się siły przyrody do produkcji energii przydatnej dla człowieka. Z tego powodu na przykład ostatnio postawiono na terenie kraju tak dużo wiatraków, wykorzystujących energię czerpaną z wiatru.
Oprócz tego wielu właścicieli budynków wykorzystuje tak zwane kolektory słoneczne. Urządzenia takie umieszcza się na dachu domu, a one przetwarzają energię czerpaną ze słońca na energię cieplną potrzebną przykładowo do ogrzania pomieszczeń czy wody. Stosunkowo nową ideą jest także tak zwany energooszczędny budynek - pełna oferta - bezpłatny dostęp - (więcej na Budoskop), zwany też domem pasywnym. To określenie obejmuje budynki konstruowane w taki sposób, aby zużycie energii przez ich mieszkańców było ograniczone do minimum.

Warunki, jakie musi spełniać budynek

nowoczesny energooszczędny dom
Admin: Wonderlane
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Ogólnie owa energooszczędność domów jest określeniem stosunkowo pojemnym, ponieważ nie określono konkretnie, w jaki sposób taka budowla ma powstawać. Dlatego mieszkania (powołaj się na nas) energooszczędne są różnorodne, gdyż buduje się je z wykorzystaniem różnorodnych metod i materiałów. Jest jednak parę warunków, które budynek powinien spełniać. Co najważniejsze powinny być zachowane konkretne parametry w kwestii izolacji cieplnej. Nieprawdziwe jest twierdzenie, z którym można mieć niejednokrotnie do czynienia, a które mówi, że ściany muszą „oddychać”. Podstawą jest stworzenie właściwego poziomu izolacji. Polecane jest też zastosowanie rekuperatora, czyli urządzenia, dzięki któremu kilka razy dziennie „wymienia” się powietrze w pomieszczeniu na czystsze.


Sprawdź też

Rozbiórki i wyburzenia są procesem wymagającym dużej ostrożności

rozbiórka starego budynku
Admin: Tony Hisgett
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Rozbiórki budynku dotyczą głównie usunięcia wszelkich elementów, które istnieje szansa ręcznie usunąć, czyli okna, drzwi, podłogi i wszelkie inne takiego typu przedmioty. Rozbiórka ma na celu przygotować obiekt do takiej postaci, że następnie będzie można wjechać na plac prac maszynami do wyburzania.

Korzyści i wady

Postawienie i użytkowanie domu pasywnego wiąże się z różnorodnymi korzyściami. Co najważniejsze generuje duże oszczędności na ogrzewaniu. Większą część energii wymaganej do ogrzania domu otrzymuje się z energii słonecznej. W ten sposób środki wydawane na opał są o wiele mniejsze. Wadą jest jednak koszt postawienia takiego domu. Przewyższa on bowiem w znaczny sposób koszt, jaki wkłada się w postawienie tradycyjnego domu. Bez wątpienia także można stwierdzić, że koszty tego rodzaju w Polsce są znacznie wyższe niż w innych krajach. Czynnik ten nierzadko stanowi element odstraszający i zniechęcający do inwestowania w domy energooszczędne.
2018-08-29 07:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.