Które warunki musi spełnić dom, aby był energooszczędny

W ostatnim czasie coraz częściej zwraca się uwagę na kwestie wiążące się z ekologią, skażeniem środowiska itp. Na coraz szerszą skalę wykorzystywane są tak zwane odnawialne źródła energii, a więc w pewnym stopniu wykorzystuje się siły przyrody do produkcji energii przydatnej dla człowieka. Z tego powodu na przykład ostatnio postawiono na terenie kraju tak dużo wiatraków, wykorzystujących energię czerpaną z wiatru.
Oprócz tego wielu właścicieli budynków wykorzystuje tak zwane kolektory słoneczne. Urządzenia takie umieszcza się na dachu domu, a one przetwarzają energię czerpaną ze słońca na energię cieplną potrzebną przykładowo do ogrzania pomieszczeń czy wody.

Gdy zaciekawił Cię zaprezentowany temat, poznaj szczegółowy tekst, gdzie odnajdziesz obszerne informacje. Poszerz swoją wiedzę!

Stosunkowo nową ideą jest także tak zwany energooszczędny budynek (więcej na Budoskop), zwany też domem pasywnym. To określenie obejmuje budynki konstruowane w taki sposób, aby zużycie energii przez ich mieszkańców było ograniczone do minimum.

Warunki, jakie musi spełniać budynek

nowoczesny energooszczędny dom
Admin: Wonderlane
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Ogólnie owa energooszczędność domów jest określeniem stosunkowo pojemnym, ponieważ nie określono konkretnie, w jaki sposób taka budowla ma powstawać. Dlatego domy energooszczędne są różnorodne, gdyż buduje się je z wykorzystaniem różnorodnych metod i materiałów. Jest jednak parę warunków, które budynek powinien spełniać. Co najważniejsze powinny być zachowane konkretne parametry w kwestii izolacji cieplnej. Nieprawdziwe jest twierdzenie, z którym można mieć niejednokrotnie do czynienia, a które mówi, że ściany muszą „oddychać”. Podstawą jest stworzenie właściwego poziomu izolacji. Polecane jest też zastosowanie rekuperatora, czyli urządzenia, dzięki któremu kilka razy dziennie „wymienia” się powietrze w pomieszczeniu na czystsze.


Sprawdź też

Gdzie odszukać świetnego architekta wnętrz?

nowe mieszkanie
Admin: Marcel Heller
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Kiedy przymierzamy się do budowy domu, chcemy aby był to dla nas najodpowiedniejszy budynek. Pragniemy zadbać o nawet najmniejszy szczegół. Nadzorujemy całą pracę specjalistów, aby na pewno wykonali wszystko po naszej myśli. Niejednokrotnie sami wyposażamy pomieszczenia, jednak nie zawsze mamy odpowiednie wyczucie stylu, w związku z czym zostawiamy wszelkie zadania specjalistom. Chociaż teoretycznie zdajemy sobie sprawę, czym trudni się architekt wnętrz, powinno się upewnić w stu procentach, aby nie pomylić się przy zatrudnianiu profesjonalisty.

Korzyści i wady

Postawienie i użytkowanie domu pasywnego wiąże się z różnorodnymi korzyściami. Co najważniejsze generuje duże oszczędności na ogrzewaniu. Większą część energii wymaganej do ogrzania domu otrzymuje się z energii słonecznej. W ten sposób środki wydawane na opał są o wiele mniejsze. Wadą jest jednak koszt postawienia takiego domu. Przewyższa on bowiem w znaczny sposób koszt, jaki wkłada się w postawienie tradycyjnego domu. Bez wątpienia także można stwierdzić, że koszty tego rodzaju w Polsce są znacznie wyższe niż w innych krajach. Czynnik ten nierzadko stanowi element odstraszający i zniechęcający do inwestowania w domy energooszczędne.
2023-03-03 07:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.