Jak reagować w sytuacji pojawienia się wilgoci w domu?

Zawilgocenie jest niemile widzianym problemem w każdym pomieszczeniu. W zależności od tego, w którym miejscu się pojawiła, w krótkim czasie może nadwątlić układ, uszkodzić ściany i posadzki, spowodować wytwarzenie się grzyba i rozprzestrzenianie szkodliwych dla mieszkańców pleśni. Jak zaizolować przed nią nasze pomieszczenia, aby już więcej nie wystąpiła, jak wysuszyć ściany i usunąć skutki jej wystąpienia? Prezentujemy garść sprawdzonych pomysłów.
Nawet w rozsądnie eksploatowanym domu zawsze jest para wodna pojawiająca się w kuchni (gotowanie) albo łazience (mokre pranie). Widać to szczególnie na przykład na szybach kuchennych zimą, gdy gotujemy przy zamkniętych oknach. Jest pewna różnica temperatur pomiędzy wnętrzem i dworem, woda nie uchodzi, dlatego zbiera się na szybach. Lecz jeżeli system wentylacyjny nie działa jak należy, nadmiar wody nie zostanie zlikwidowany i może kumulować się w pokoju, osadzając się na suficie albo meblach.


izolacje
Admin: Knauf Insulation
Tę kwestię można w miarę prosto rozwiązać stosując w środku osuszanie budynków, stosując uchyły w oknach albo regularne przewietrzanie. Na krótką metę sprawdzą się również osuszacze powietrza które można kupić w sklepach z materiałami budowlanymi. Jednak problem może być większy, kiedy zawilgocenie zajmie cały bok kamienicy albo wiele mieszkań na przykład po tej samej stronie. Przyczyną pokazywania się wilgoci w mieszkaniu w bloku, jest brak odpowiedniej izolacji fundamentów lub piwnicy. W wiekowych kamienicach izolacje po prostu z czasem się wypracowały, w latach ich budowania hydroizolacje nie były powszechnie stosowaną praktyką - idź na WWW.

Sprawdź też

Budowa domu – zastosowanie droższych rozwiązań skutkuje znacznymi oszczędnościami w czasie przyszłym

dom
Jeżeli zastanawiamy się, które elementy mają największy wpływ na to jak nasz dom finalnie będzie wyglądał, to rzecz jasna nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w tym przypadku istotne znaczenie ma wiele elementów.


Czasami na skutek długotrwałej deszczowej pogody albo zmian w urządzeniu przestrzeni w okolicy (nowe budowy, ocieplenie elewacji) dochodzi do podniesienia się poziomu wód gruntowych. Do tego przyczyną bywa nieodpowiednia izolacja domu. Przez różnicę temperatury między ciepłym wnętrzem a zimną przerwą albo jej fragmentem może dojść do zebrania się wilgoci. Skutkiem tego są wilgotne ściany.
izolacje
Admin: Offutt Air Force Base
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Zwykle jest stosowany system grawitacyjny, ale został on zaburzony przez zbyt szczelne, plastikowe okna i solidne warstwy nieprzepuszczalnego styropianu. Szczelne okna i docieplenia to działania wykonane w trosce o zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale niestety okazały się one niewłaściwe. Przy suszeniu domu, w którym wystąpiła wilgoć, pozostaje zatrudnić ekipę, dla której osuszanie (rekomenduję promocję dotyczącą tunele rozsączające) budynków to chleb powszedni - czytaj więcej. Ale to działanie to tylko połowa sukcesu. Przy mocno zniszczonych wilgocią budynkach często trzeba zrobić osuszanie fundamentów i skuteczne hydroizolacje.

Małe codzienne czynności pozwolą zapobiec wystąpieniu wilgoci w mieszkaniu, ale na niesprzyjające czynniki atmosferyczne albo obsuwanie się gruntu niestety człowiek nie ma wpływu i może tylko reperować ich rezultaty.
2023-07-25 09:59
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.