ocieplenie dachu jako jeden z najistotniejszych części budowy lokum.

Dach to najbardziej wyeksponowana część budynku, stale narażona na obciążenia. Emitowanie UV, wysokie i małe temperatury, opady bądź wiatr mają duży wpływ na i są powodem trwałego zużywania się materiału poszycia i ocieplenia dachu. Szczególną postacią dachu jest poszycie o płaskiej strukturze. Izolacja dachu płaskiego niesie przed wykonawcą specyficzne obostrzenia.

budynek
Admin: Arto Brick
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Izolacja dachu płaskiego (izolacjepiankowe.com.pl) bywa stworzona w dwojaki sposób - metodą tzw. odwróconego dachu albo zamontowując na dachu (poznaj wolplan remont dachu płaskiego) styropianowe płyty izolacyjne obłożone papą termozgrzewalną. Pierwszy sposób można doprowadzić do końca jedynie w przypadku dostatecznej nośności dachu, dlatego że izolacja cieplna wymaga dociśnięcia warstwą żwiru bądź płytami chodnikowymi. Do subiektywnego rozwiązania zostaje też sposób ochrony krawędzi nowych warstw przed podrywaniem przez wiatr oraz system odprowadzenia wody. Z reguły wymaga to wymurowania attyki (murka oporowego) i wykonania odwodnienia na dwóch szczeblach pokrycia dachowego. Prostsze do stworzenia jest przykrycie wykonane z szablonowym układem warstw - na przyklejonym do bieżącego podłoża ociepleniu z twardych płyt styropianowych umieszcza się dwuwarstwową izolacje odporną na wodę z papy termozgrzewalnej. W pobliżu krawędzi dachu należy osadzić na stałe deski/krawędziaki osłaniające izolację, o wielkości o 1 cm mniejszej niż grubość ocieplenia. Kraje papy wywija się na taką ramę krawędziową, przykleja również dodatkowo mocuje listwą czy też gwoździami papiakami. Przed ułożeniem nowego pokrycia podkład powinien być dokładnie oczyszczony, a stara papa nacięta czy też podziurawiona w celu odprowadzenia nazbieranej pod pokryciem wilgoci, a miejsca znacznie mokre wymagają wysuszenia np. palnikiem.

dach
Admin: Picturepest
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
W ostatnich latach oglądamy oryginalny trend w izolacji termicznej budynków mieszkalnych czyli ocieplenia min. Dachów przy pomocy pianki PUR. Jest to procedura która zdobywa coraz większe grono sympatyków. Przemawia za nią prędki sposób wykonania a także niesłychanie dobre parametry oraz wymowną cenę. Producenci pianki promują jej zamknięto-komórkową kategorię, którą polecają zastosować min. do izolacji dachu płaskiego. Motywuje to faktem, iż ten rodzaj pianki zważywszy na swoją znaczną odporność na zgniatanie świetnie pasuje do tego gatunku izolacji.
2023-06-22 20:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.