Naprawa dachu: krycie dachu papą od nowa czy tylko naprawa starej warstwy? Informator

Na wielu wiekowych domach do dzisiaj sprawdzają się pokrycia z papy. Posiada ona licznych sympatyków, którzy entuzjastycznie podmienią starą, popsutą – na nowiutką. Jednakże czy podobny remont dachu za każdym razem jest niezbędny? Jeśli tak, to w jaki sposób to uczynić, żeby uniknąć zbędnych kosztów i znów zyskać niezawodny dach nad głową na lata?
Pokryciem z papy kryte były głównie dwa rodzaje dachów – płaskie, głównie na budowlach w rodzaju bryłka w latach 70, i skośne, na budynkach wybudowanych w tym samym okresie jak też starszych. Nim zapadnie decyzja o remoncie dachu pokrytego papą, nieodzowna jest ocena stanu istniejącej papy. O tym, czy dach pokryty papą wymaga tylko naprawy, czy też nieodzowne jest położenie nowego pokrycia, decyduje skala uszkodzeń.

papa
Jeśli na dachu płaskim jest tylko parę pęcherzyków, na pewno nie musimy układać nowego pokrycia. Niezbędna będzie jednak eliminacja purchli. Należy w tym celu ostrożnie je przeciąć – najlepiej wtenczas, gdy na dworze jest słoneczna pogoda. Musimy też pozwolić wyschnąć podłożu pod nimi – co najmniej przez kilka godzin – a potem nadwyżkę papy wyeliminować, a dziurę dokładnie zakleić, przykładowo jedną warstwą zwyczajnej papy podkładowej. Taki zabieg może wystarczyć nawet na 5 lat.

Sprawdź też

Jakie mamy zastosowanie styropianu jeśli chodzi o izolację dachu? O czym trzeba wiedzieć?

styropapa
Rzeczywiście wybór styropianów jest całkiem duży oraz czasami niejeden inwestor myśli, jaki styropian do ocieplenia domu wybrać. Zależy to od różnorakich czynników, a głównie od tego, gdzie potrzebujemy użyć styropianu. Jeśli zobaczymy jakie mamy możliwości, w takim wypadku będzie nam łatwiej dokonać wyboru, czy odpowiedni będzie klasyczny styropian czy może styropapa producent.


Jeżeli na płaskim dachu jest kilkanaście, a nawet parędziesiąt purchli, umieszczenie nowej papy staje się niezbędnością. Tak samo ma się rzecz z dachem pokrytym siateczką popękań, a nie pojedynczymi rysami. Jeżeli w dodatku w szczelinach pojawiły się rośliny, świadczy to o tym, że bitum w dużym stopniu ulotnił się więc pokrycie wymaga dogłębnego remontu. W miarę możliwości powinno się unikać oddzierania starego pokrycia z papy, albowiem jego utylizacja jest droga jak też problematyczna.


Układanie nowiusieńkiego pokrycia dachowego rzadko wymaga zdjęcia starego, tym bardziej iż to istniejące, stosownie spreparowane, stanowi dobrą podstawę. Przed położeniem nowiutkiej papy wszelkie purchle, rysy jak też wgniecenia na starym pokryciu musimy naprawić – w taki sam sposób jak w wypadku doraźnej reperacji. Najpierw dach trzeba zagruntować. Do tego celu przeznaczone są specjalne mieszaniny bitumiczne, jakie zwykle oferują wytwórcy pap. Potem nabywamy wszystkie konieczne nam elementy takie jak papa (patrz też: papa wierzchnia) na styropianie, lepik, izokliny itp. i możemy zabrać się do roboty.
2023-06-19 07:58
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.